Sudca odmietol obžalobu na podnikateľa Výboha, špeciálna prokuratúra podáva sťažnosť

Miroslav Výboh
Obvinený oligarcha Miroslav Výboh. Foto: Archívne, SITA/Jakub Julény
  • aktualizované 7. júla 18:40

Úrad špeciálnej prokuratúry potvrdil, že sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban odmietol ich obžalobu na podnikateľa Miroslava Výboha. Zároveň v stanovisku potvrdili, že proti rozhodnutiu podali sťažnosť na Najvyšší súd SR.

„Vo veci obžaloby na obvineného bolo pôvodným zákonným sudcom Jozefom Šutkom nariadené hlavné pojednávanie, keďže prišiel k záveru, že prípravné konanie bolo vykonané zákonným spôsobom. Po preložení tohto sudcu na Najvyšší súd SR bola uvedená trestná vec pridelená sudcovi Michalovi Trubanovi. Obdobne ako v korupčnej trestnej veci obvinených Dušana K. a Petra K., tento sudca rozhodol neprávoplatne o odmietnutí obžaloby,“ uviedla špeciálna prokuratúra.

Zároveň pripomenula, že vo veci Dušana K. a Petra K. už prebieha hlavné pojednávanie po zrušení rozhodnutia samosudcu Najvyšším súdom SR.

Závažné procesné chyby

Podľa stanoviska obhajcov Výboha zákonný sudca odmietol obžalobu a vrátil vec prokurátorovi, „nakoľko zistil závažné procesné chyby, najmä porušenie práva na obhajobu“ vyšetrovateľkou Národnej kriminálnej agentúry Monikou Barčákovou a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrejom Repom.

„V intenciách vyššie uvedeného tak súd prijal záver, že nedoručenie obvinenia obvinenému, nevykonanie jeho výsluchu a vydanie Príkazu na zatknutie, Európskeho zatýkacieho rozkazu, ako aj Medzinárodného zatýkacieho rozkazu na základe návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry bez toho, aby na to boli splnené zákonné podmienky, predstavovali závažné procesné pochybenia majúce za následok porušenie práva obvineného na obhajobu,“ zdôraznili obhajcovia.

Kauza Mýtnik III

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal ešte v novembri 2021 na podnikateľa obžalobu pre obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku. Výboha vyčlenila polícia v rámci vyšetrovania kauzy označenej ako Mýtnik III na samostatné konanie. Podnikateľ sa totiž podľa medializovaných informácií nachádzal v Dubaji.

Jeho obhajca Ladislav Smejkal ešte v decembri 2021 odmietol, že by sa obžalovaný vyhýbal trestnému konaniu. Neskôr obžalovaný súdu oznámil, že sa chce zúčastniť na hlavnom pojednávaní. Súd z tohto dôvodu v júni 2022 odvolal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz na Výboha.

Záležitosť sa týka úplatku 150-tisíc eur, ktorý si podnikateľ údajne vypýtal od šéfa finančnej správy Františka Imreczeho sa podnikateľa Michala Suchobu. Protihodnotou zaň bola podľa orgánov činných v trestnom konaní podpora legislatívneho procesu a jeho sfinalizovanie v súvislosti so zavedením projektu virtuálnej registračnej pokladnice.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Frantiček ImreczeMichal SuchobaMichal Truban (sudca)Miroslav VýbohMonika BarčákováOndrej RepaPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry