V kauze Dobytkár vypovedali ďalší svedkovia, riešila sa aj izba číslo osem v hoteli Albrecht

Specializovany trestny sud
Budova Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény
  • aktualizované 12. apríla 2024, 12:39

V korupčnej kauze známej ako Dobytkár v stredu na pojednávaní na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici vypovedajú ďalší svedkovia.

Súdu doručili úmrtný list

V úvode predseda senátu oboznámil prítomných o úmrtí obžalovaného Ľubomíra Kropila, jeho obhajca doručil úmrtný list svojho klienta, ktorý zomrel 8. marca. Súd z tohto dôvodu rozhodol o zastavení trestného stíhania proti nemu, preto v kauze zostalo obžalovaných sedem z pôvodne ôsmich obžalovaných fyzických osôb a päť právnických osôb.

Tieto mali podľa obžaloby páchať trestnú činnosť súvisiacu s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

Izba číslo osem

Ako prvý pred súd predstúpil bývalý prevádzkový manažér bratislavského hotela Albrecht, kde mal zamestnanecký pomer u obžalovaného Martina Kvietika.

V tomto hoteli sa mal obžalovaný Martin Kvietik stretávať s bývalým riaditeľom sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Marekom K., ktorý bol v tejto kauze vylúčený na samostatné konanie. Svedok uviedol, že nevie nič o skutkoch uvedených v obžalobe.

Prokurátor sa svedka pýtal na izbu číslo osem v hoteli Albrecht, o ktorej svedok uviedol, že slúžila ako konferenčná miestnosť, keď bola samostatná konferenčná miestnosť obsadená. Podľa jeho slov ju využíval hlavne Martin Kvietik.

„Z videnia poznám obžalovaného Juraja K., videl som ho v hoteli Albrecht v kaviarenskej časti asi dvakrát alebo trikrát, nie pravidelne,“ uviedol svedok s tým, že nevie presne kedy to bolo, ale pripustil, že vtedy mohla byť využívaná izba číslo osem ako konferenčná miestnosť. Podľa svedka sa stretával s nejakými osobami aj v salóniku, ale nepamätá si s kým.

Vypovedala aj bývalá recepčná

Podobne vypovedala aj druhá svedkyňa, bývalá recepčná z hotela Albrecht. O izbe číslo osem uviedla, že to bol v podstate salónik, ktorý slúžil na stretnutia a väčšinou ju využíval Martin Kvietik. V prípravnom konaní svedkyňa hovorila, že túto izbu využíval výlučne len Martin Kvietik, v čom je podľa prokurátora rozpor. Ona na to uviedla, že už si nepamätá a mohol tú izbu využívať pravdepodobne aj druhý spolumajiteľ hotela.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka K. na samostatné konanie.

Pamätá si Kožucha a Danka

Tretí svedok obsluhoval v hoteli Albrecht a nosil aj jedlo a pitie na izbu číslo osem. Rovnako nevie nič o korupcii, ale pamätá si obžalovaného Juraja Kožucha, ktorého videl v reštaurácii ako hosťa. Ľudia, s ktorými sa stretával Martin Kvietik na izbe číslo osem boli podľa svedka asi jeho známi, lebo si tykali.

„Jediného, koho poznám, kto občas prišiel do hotela, bol pán Andrej Danko (predseda SNS, pozn. SITA),“ uviedol svedok s tým, že nevie o tom, či bol niekedy v izbe číslo osem, väčšinou bol podľa neho v reštaurácii, alebo v bare.

Démonizovanie hotelovej izby

„Odmietam démonizovanie jedného z priestorov hotela Albrecht a predvolaní svedkovia, zamestnanci hotela do jedného o žiadnej korupčnej činnosti v žiadnom z priestorov hotela nevypovedajú,“ uviedol obžalovaný Martin Kvietik s tým, že existenciu izby číslo osem nikdy nepopieral a počas svojej kariéry rokoval na mnohých miestach a o rôznych témach.

Podľa obžalovaného ani po roku pojednávania nebol okrem kajúcnika Mareka Kodadu vypočutý žiadny svedok ku konkrétnym okolnostiam skutkov, z ktorých je obžalovaný.

„Žiadnu dohodu s pánom Martinom K. nemám, vykali sme si a budeme si vykať,“ dodal k výpovediam svedkov obžalovaný Juraj Kožuch a doplnil, že nevie, aké rozhovory tento viedol s Marekom Kodadom. Existenciu izby nevie Juraj Kožuch potvrdiť, ale hovorí, že tam boli fajčiť na nejakej terase.

Kauza Dobytkár a jej obvinení

Úrad špeciálnej prokuratúry podal v kauze Dobytkár obžalobu ešte v auguste 2021 na osem fyzických osôb a päť právnických osôb.

V kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ Peter Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, veterinár Ľubomír Kropil, právnik Milan Kopriva a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

V rámci aktuálneho súdneho procesu čiastočne priznal spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, resp. podplácania obžalovaný veterinár Ľubomír Kropil. Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti poprel.

Vinu vo všetkých skutkoch priznal obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas. Vyhlásenie obžalovaného Viktora Mikasa o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste. Zvyšní obžalovaní vinu popierajú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoJuraj KožuchĽubomír KropilĽubomír PartikaMarek KodadaMartin KvietikMilan KoprivaNorbert BödörPeter KubaViktor Miklas
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNAKA Národná kriminálna agentúraPPA Pôdohospodárska platobná agentúraŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry