Súd zastavil trestné stíhanie Dobroslava Trnku v kauze zatajovania nahrávky Gorila

Súdy: Pojednávanie s Dobroslavom Trnkom
Obvinený bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka (vpravo) počas príchodu na hlavné pojednávanie. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 13. júla, 14:54

Okresný súd Bratislava I zastavil trestné stíhanie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku v kauze zatajovania nahrávky známej ako Gorila.

Dôvodom je, že skutok prekvalifikoval zo zločinu na prečin. V takom prípade je však vec už premlčaná. Rozhodnutie nie je právoplatné, keďže prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť. Vecou sa tak bude zaoberať odvolací Krajský súd v Bratislave.

Nezákonné dôkazy

Hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak pre agentúru SITA povedal, že dôvodom rozhodnutia samosudcu Mareka Fila bolo, že niektoré dôkazy v podobe audionahrávok vyhotovených Mariánom Kočnerom sú nezákonnými dôkazmi, na ktoré nie je možné v trestnom konaní prihliadať.

„Následkom tohto vznikla v konaní dôkazná núdza, ktorú neodstránil ani výsluch znalca z odboru elektrotechnika na ustálenie presného času páchania skutku obžalovaným,“ povedal Adamčiak.

Vzhľadom na uvedené podľa neho samosudca prekvalifikoval trestný čin na prečin, s čím sa spája iná premlčacia doba, konkrétne päť rokov, pričom trestné stíhanie sa premlčalo v roku 2018 a obžalovanému bolo vznesené obvinenie až v roku 2019.

Trnka namietol prehrávanie záznamov

Súd začal v rámci dokazovania za prítomnosti obžalovaného prehrávať predmetné nahrávky, ktoré majú celkovo približne 39 hodín. Prehrané však pravdepodobne budú len vybrané pasáže, ktoré budú požadovať procesné strany.

Trnka prehrávanie zvukových záznamov namietol, pričom argumentoval rozhodnutiami Ústavného súdu SR a Európskeho súdu pre ľudské práva. Predseda senátu Marek Filo mu však nevyhovel.

Trnka odobral vec Michnicovi

Na pojednávanie prišiel aj pôvodný dozorový prokurátor kauzy Gorila Rudolf Michnica. Zatiaľ však súd nerozhodol, či ho vo veci vypočuje. Pre médiá Michnica povedal, že keď bol Trnka vo funkcii generálneho prokurátora, vec mu odobral.

„Ja som prišiel na to stretnutie, podal som v dobrej viere podrobnú správu, čo sa vlastne deje. Čakal som možno nejakú pomoc,“ povedal Michnica. Trnka sa mu však podľa vlastných slov vysmial. „Že čo to vyšetrujeme, o čo sa snažíme,“ povedal s tým, že následne kauzu pridelil jeho kolegyni.

Kauza Gorila

Dobroslav Trnka je obžalovaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s utajovaním nahrávky Gorila, ku ktorej mal mať prístup v rokoch 2007 až 2014. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru.

Dobroslav Trnka podľa obžaloby nahrávku ukrýval namiesto toho, aby ju odovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Tým si ako verejný činiteľ, konkrétne generálny prokurátor a neskôr prokurátor, nesplnil povinnosť, ktorá mu vyplývala zo zákona, a to stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel.

Dobroslav Trnka pôsobil vo funkcii generálneho prokurátora v rokoch 2004 až 2011. Stíhaný je na slobode a vinu odmieta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dobroslav TrnkaMarek FiloMarián KočnerPavol AdamčiakRudolf Michnica
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské právaÚstavný súd SR