Na súde s bývalým generálnym prokurátorom Trnkom vypočujú niekoľkých znalcov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súdy: Pojednávanie s Dobroslavom Trnkom
Obvinený bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto: SITA/Branislav Bibel

V stredu 27. apríla by na Okresnom súde Bratislava I mal pokračovať súdny proces s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

Nahrávka Gorila

Súd má v tejto veci naplánované vypočutie niekoľkých znalcov a tiež by mala byť oboznámená nahrávka označovaná ako Gorila.

Pôvodne sa predmetné úkony mali vykonať na pojednávaniach vytýčených na začiatku decembra 2021, súd však termíny zrušil a uprednostnil prejednávanie vecí, kde sú obžalovaní vo väzbe. Pojednávanie v tejto trestnej veci je vytýčené aj na 4. mája.

Viaceré trestné činy

Trnka je obžalovaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s utajovaním nahrávky Gorila, ku ktorej mal mať prístup v rokoch 2007 až 2014. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru.

Trnka podľa obžaloby nahrávku ukrýval namiesto toho, aby ju odovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Tým si ako verejný činiteľ, konkrétne generálny prokurátor a neskôr prokurátor, nesplnil povinnosť, ktorá mu vyplývala zo zákona, a to stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel.

Trnka pôsobil vo funkcii generálneho prokurátora v rokoch 2004 až 2011. Stíhaný je na slobode a vinu odmieta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dobroslav Trnka