Súd odmietol riešiť izraelský útok na tureckú flotilu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spravodlivost_sud.jpg
Foto: Pixabay.com

AMSTERDAM 6. novembra (WEBNOVINY) – Prokurátori Medzinárodného trestného súdu (ICC) sa nebudú zaoberať útokom izraelských ozbrojených síl na flotilu tureckých aktivistov z roku 2010, ktorý si vyžiadal životy deviatich z nich. Vo štvrtok o tom s odvolaním sa na materiály súdu informuje tlačová agentúra Reuters.

ICC o tom rozhodol napriek tomu, že Izrael sa podľa neho počas incidentu „pravdepodobne“ dopustil aj vojnových zločinov. Rozhodnutie s najväčšou pravdepodobnosťou nahnevá Ankaru, ktorej vzťahy so židovským štátom sa aj pod vplyvom razie prudko zhoršili.

Rozsah zločinov nespadá pod jurisdikciu súdu

„Dostupné informácie poskytujú odôvodnený základ pre tvrdenie, že na základe jurisdikcie súdu boli spáchané vojnové zločiny počas prevzatia kontroly nad loďou Mavi Marmara Izraelskými ozbrojenými silami,“ uvádza sa v materiáloch ICC.

Z právnej analýzy však vyplýva, že „rozsah“ spáchaných zločinov nespadá pod jurisdikciu súdu. Ďalším problémom je, že Izrael ani Turecko nie sú členmi ICC. Flotila aktivistov sa plavila pod tureckou vlajkou, jedna z lodí však bola registrovaná na súostroví Komory, ktoré členmi ICC sú. Komory zastupované pred súdom tureckou právnickou kanceláriou sa preto chcú proti rozhodnutiu odvolať.

Vzťahy Turecka a Izraela sa zhoršili pred štyrmi rokmi

Turecko bolo kedysi najbližším vojenským a diplomatickým spojencom Izraela na Blízkom východe, ich vzťahy sa ale narušili, keď Ankara kritizovala izraelskú operáciu v palestínskom Pásme Gazy na prelome rokov 2008 a 2009.

Situácia sa ešte zhoršila v máji 2010 po tom, ako izraelské ozbrojené sily v oblasti medzinárodných vôd zasiahli proti tureckej lodi Mavi Marmara, ktorá patrila do šesťčlennej flotily aktivistov vezúcich do Gazy humanitárnu pomoc. Na tureckej lodi sa Izraelčania stretli s tvrdým odporom a reagovali streľbou. Pri operácii prišli o život ôsmi občania Turecka a Američan tureckého pôvodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Medzinárodný súdny dvor