Strany reagujú na vyhostenie ruských diplomatov z Česka, SaS požaduje zvolať Bezpečnostnú radu SR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAS: Stanovisko k aktuálnej koaličnej kríze
Podpredseda SaS a minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling, predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Bratislava, 15. marec 2021. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 18. apríla 2021, 14:15

Vládna strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada pre vyhostenie ruských diplomatov z Českej republiky zvolať Bezpečnostnú radu SR. Informoval o tom jej hovorca Ondrej Šprlák.

Strana tak reagovala na mimoriadnu tlačovú konferenciu premiéra ČR Andreja Babiša a ministra vnútra a dočasného ministra zahraničia ČR Jana Hamáčka zo 17. apríla, na ktorej oznámili vyhostenie 18 ruských diplomatov. Identifikovali ich totiž ako pracovníkov ruských tajných služieb.

Podľa Babiša a Hamáčka existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014.

SaS podporila rozhodnutie Česka

„Rozhodnutie vlády Českej republiky vyhostiť 18 ruských diplomatov v súvislosti s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach je správnou reakciou na činnosť ruských tajných služieb,“ zhodnotila strana SaS. Dodala, že tieto správy sú aj pre nich šokujúce.

Strana Za ľudí chce viac informácií

Slovenské bezpečnostné zložky by mali Slovensko ubezpečiť, že aktivity ruských diplomatov na Slovensku sú pod kontrolou. Uviedla to vo svojom stanovisku vládna strana Za ľudí.

„Rovnako očakávame podrobnejšie informácie k tomu, čo sa stalo aj od nášho rezortu diplomacie, ktorý je v úzkom kontakte s našimi partnermi v zahraničí,“ uzavrela strana.

Žiadajú vyhostenie ruských agentov

Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) v tejto súvislosti žiada vyhostenie ruských agentov z ambasády v Bratislave.

„Ak sa potvrdia informácie zverejnené českou stranou, bola prekročená ďalšia hranica v správaní vlády Vladimíra Putina. Neviem o obdobnom prípade, že by ruská vojenská rozviedka nastražila bombu, ktorá zničila vojenské zariadenie členskej krajiny NATO, na jej vlastnom území a zabila pri tom dvoch ľudí,“ uviedol poslanec Národnej rady SR a bývalý veľvyslanec SR pri NATO Tomáš Valášek. Hnutie o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslal ich hovorca Radovan Choleva.

Teroristický útok treba jednoznačne odsúdiť

Peter Kmec zo strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) vyslovil plnú politickú solidaritu s ČR. Uviedol to vo svojom stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa Hlasu Patrícia Medveď Macíková.

Kmec podotkol, že zapojenie dôstojníkov ruskej vojenskej spravodajskej služby GRU do výbuchu vo Vrběticiach je ešte predmetom šetrenia orgánov činných v trestnom konaní.

„V prípade, že vyšetrovanie potvrdí predbežné informácie o teroristickom útoku na Českú republiku, treba ho jednoznačne odsúdiť,“ uviedol.

Ako dodal, považuje za dôležité využiť všetky existujúce medzinárodné formáty a „vyzvať ruského prezidenta Vladimíra Putina, aby si sadol so Západom za rokovací stôl s cieľom deeskalovať napätú situáciu na Ukrajine a v Bielorusku“. Stredná Európa musí podľa jeho slov zostať priestorom spolupráce a stability.

Česko vyhostilo osemnásť diplomatov

Hamáček vysvetlil, že sa rozhodol vyhostiť všetkých zamestnancov ruského veľvyslanectva v Prahe, ktorých české tajné služby identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb.

„Do 48 hodín musí opustiť Českú republiku 18 pracovníkov ruskej ambasády,“ vysvetlil Hamáček, ktorý je aj vicepremiérom.

Babiš a Hamáček sa informácie od českej rozviedky dozvedeli večer 16. apríla. O svojich krokoch už informovali aj prezidenta Miloša Zemana, ktorý im podľa Babiša „vyjadril absolútnu podporu“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej BabišJan HamáčekOndrej ŠprlákPeter KmecTomáš ValášekVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Bezpečnostná rada SRHlas - sociálna demokraciaPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaZa ľudí