Strana HZD sa zrejme so Smerom-SD nezlúči

Jozef Grapa
HZD

BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) – Strana súčasného prezidenta republiky Ivana Gašparoviča – Hnutie za demokraciu (HZD) pravdepodobne do konca roka neukončí svoju činnosť, ako o tom rozhodli delegáti kongresu strany v Bratislave 20. februára. HZD sa teda nezintegruje so Smerom-SD. Smer-SD totiž podľa hlasov z HZD nedodržal dohody, podľa ktorých mal dvoch členov HZD zaradiť na svoju kandidátku do júnových parlamentných volieb. Štruktúry Smeru-SD zároveň odmietli preregistrovať do vlastnej strany viacerých členov HZD.

O budúcnosti HZD by sa tak malo rozhodnúť v najbližších dňoch. Krajské a okresné štruktúry sa opäť pred komunálnymi voľbami začali aktivizovať. Podľa informácií agentúry SITA na rozhodnutie vedenia HZD čakajú aj viacerí straníci z ĽS-HZDS, ktorá sa v júni nedostala do parlamentu. Ak sa HZD rozhodne pokračovať na slovenskej politickej scéne, sú niektorí funkcionári ĽS-HZDS pripravení prejsť do Gašparovičovej strany.

Na februárom kongrese HZD delegáti odporučili členom strany, aby sa preregistrovali do strany Smer-SD. Kongres zároveň poveril predsedníctvo pripravovať spojenie so Smerom-SD.

HZD založil s viacerými bývalými členmi HZDS Ivan Gašparovič v roku 2002 po tom, čo sa nedostal na kandidátku HZDS. S HZD sa do parlamentu však nedostal. Strana nezískala v parlamentných voľbách potrebnú päťpercentnú hranicu, získala však príspevok od štátu na svoju činnosť, pretože získala viac ako tri percentá hlasov. V roku 2004 sa stal Gašparovič prezidentom a vo funkcii predsedu ho nahradil Jozef Grapa, ktorý túto funkciu zastáva doteraz. Ivan Gašparovič je čestným predsedom HZD. Strana má v súčasnosti 2 200 registrovaných členov.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičJozef Grapa
Firmy a inštitúcie HZD Hnutie za demokraciu