Štrajk: Učitelia sú zastrašovaní, vláde odovzdali pokarhanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Štrajk učiteľov
Na snímke 'pokarhanie od učiteľov', ktoré štrajkujúci učitelia z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) odnášajú na podateľňu Úradu vlády SR. Bratislava, 26. január 2016. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 26. januára (WebNoviny.sk) – Štrajk učiteľov pokračuje, v utorok bolo podľa informácií ministerstva školstva zatvorených 151 škôl, čo je z celkového počtu vyše 6700 škôl a školských zariadení 2,25 percenta. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Ministerstvo pritom vychádza z informácií o počte, ktoré im zaslali do 11:00 Okresné úrady v sídle kraja.

V porovnaní s pondelkom 25. januára tak podľa ministerstva poklesli počty zapojených škôl, keďže v pondelok ostalo zatvorených 179 škôl, teda 2,66 percenta zo všetkých škôl. „Vo väčšine krajov sa počet zatvorených škôl znížil. Napríklad v Banskobystrickom klesol hneď o šesť škôl, a to z pondelkových 26 na 20, dramaticky sa situácia zmenila aj v Trnavskom kraji, kde z 27 škôl v utorok neučí 14. Situácia sa zmenila v Bratislavskom kraji, kde v pondelok bolo zatvorených 43 škôl a dnes je to 52. Viac škôl bolo zatvorených aj v Trenčianskom kraji, kde počet stúpol zo sedem o dve školy,“ dodáva Dupaľová Ksenzsighová. Z prehľadu ministerstva vyplýva, že v Nitrianskom kraji je dnes zatvorených 30 škôl, v Žilinskom 17, Trenčianskom 9, Banskobystrickom 20, Prešovskom tri a v Košickom kraji šesť škôl.

Učitelia majú veľký strach

Iniciatíva slovenských učiteľov v utorok informovala, že podáva otvorený list o porušovaní základných ľudských práv. Adresujú ho prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi, odboru ochrany práv v regionálnom školstve na ministerstve školstva, tiež verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej, komisárovi pre ľudské práva do Štrasburgu a Národnému stredisku pre ľudské práva. List poukazuje na zastrašovanie učiteľov a sú v ňom popísané prípady zastrašovania v slovenských školách. Povedal to v utorok Viktor Križo z Iniciatívy slovenských učiteľov.

Obrazom: Štrajk učiteľov

Ako uvádza Križo, iniciatívu šokoval rozsah zastrašovania a tlaku, ktorý mnohé nadriadené orgány, zriaďovatelia a riaditelia škôl začali vyvíjať. Zastrašovanie malo pritom podľa neho rôzne formy. Od tvrdenia, že štrajk je nezákonný, cez odôvodnenia, že štrajk môže ohroziť budúcu existenciu školy či možnosť získania financií pre školu. Vyskytuje sa tiež citové vydieranie, že štrajkom učitelia škodia deťom či riaditeľom. Iniciatíva tiež dodáva, že viacerí riaditelia sú pokarhaní za nezvládnutú situáciu, keď učitelia v ich škole vstupujú do štrajku.

Riaditelia vraj následne vo viacerých prípadoch požadujú od iniciatívy, aby z internetovej stránky odstránila údaj o tom, že učitelia z ich školy sa chystajú zapojiť do štrajku. Križo hovorí, že nemôžu zverejňovať osoby a konkrétne školy, ktoré boli zastrašované, keďže ľudia majú strach, čo by sa dialo, ak by sa tieto veci prevalili.

„Z viacerých škôl máme hlásenia, že učitelia majú veľký strach. Sme presvedčení, že keby nebolo takéto zastrašovanie, tak je v štrajku 20 000, 30 000 či 40 000 učiteľov,“ hovorí Križo a dodáva, že učiteľom napríklad zakázali stretnúť sa s prezidentom či v Prešovskom a Košickom kraji im zakázali vyjadrovať sa do médií.

Vláde odovzdali pokarhanie

Iniciatíva v utorok tiež odovzdala v podateľni Úradu vlády SR pokarhanie pre vládu a parlament od učiteľov. Ako povedal Viktor Križo z iniciatívy, pokarhanie je za zabúdanie na sľuby, úmyselné poškodzovanie mena učiteľov, opakované šikanovanie a zastrašovanie v školách či politizáciu školstva a zameškané hodiny v parlamente.

Do utorka sa na štrajk registrovalo na internetovej stránke iniciatívy 11 586 učiteľov zo 767 škôl. Križo hovorí, že vyše polovice z týchto škôl je zatvorených. Reagoval tak na slová ministra školstva Juraja Draxlera, ktorý v pondelok 25. januára uviedol, že v pondelok bolo zatvorených 179 škôl, čo je z celkového počtu vyše 6700 škôl a školských zariadení 2,66 percenta. Iniciatíva vychádzala podľa svojich predstaviteľov z čísel, ktoré im nahlásili priamo školy. Ministerstvo školstva pri počte zatvorených škôl vychádzalo z čísel od okresných školských úradov. Križo však tvrdí, že školy hlásili, že údaje úradom nenahlasovali.

Ako dodal, nie je to povinnosť riaditeľa a nie všetci riaditelia túto informáciu ponúkajú. Navyše sú podľa neho zatvorené aj materské školy či základné umelecké školy, ktoré minister nemá v priamej kompetencie a nie sú pravdepodobne započítané do počtu, ktorý uvádza ministerstvo. Draxler, ale namieta a zdôrazňuje, že vyhláška ukladá riaditeľom škôl povinnosť informovať zriaďovateľa školy a príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve o prerušení alebo zmene vyučovania, ako aj o poskytnutí riaditeľského voľna.

Ministerstvo neeviduje prípady zastrašovania

Ministerstvo školstva tiež uviedlo, že neeviduje žiaden prípad zastrašovania učiteľov zriaďovateľmi škôl. Podobný podnet neprišiel ani na Odbor ochrany práv v regionálnom školstve. Povedal to minister školstva Juraj Draxler. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Ministerstvo tvrdí, že čo sa týka ochrany práv zamestnancov v školstve, pod vedením Draxlera toho urobilo za ostatný rok veľa. Pripomína, že zastavilo prázdninové prepúšťanie učiteľov, vypracovalo praktickú príručku k ochrane práv učiteľov a vytvorilo tiež Odbor pre ochranu práv v regionálnom školstve.

Minister školstva zároveň vyjadril vďaku všetkým učiteľom škôl, ktoré naďalej vzdelávajú svojich žiakov. „Chcem poďakovať učiteľom z 98 percent škôl, ktoré pokračujú v normálnom vyučovaní,“ povedal Draxler s tým, že rešpektuje právo občana vyjadriť svoj názor aj prostredníctvom štrajku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Juraj Draxler
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRVláda SR