Budúcnosť Ukrajiny je podľa Stoltenberga v NATO. Potrebujeme niečo viac, reagoval Zelenskyj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zelenskyj, Stoltenberg
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 20. apríla 16:13

Ukrajina má podľa generálneho tajomníka Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jensa Stoltenberga „svoje právoplatné miesto v NATO“.

Vyjadril sa tak počas svojej prvej návštevy krajiny od vlaňajšieho začiatku plnohodnotnej ruskej invázie. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Viacročná podporná iniciatíva

Stoltenberg podľa vlastných slov diskutoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským o „viacročnej podpornej iniciatíve“, ktorá by Ukrajine pomohla prejsť od vybavenia a doktrín zo sovietskej éry k „štandardom NATO“, čím by sa „zabezpečila plná interoperabilita s alianciou“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

I keď Ukrajina nie je členom NATO, aliancia od februára 2022 zohráva kritickú rolu pri podpore Kyjeva, distribuuje vojenskú pomoc a posilňuje obranu Kyjeva zoči-voči neutíchajúcim útokom Moskvy.

Neexistuje žiadna objektívna prekážka

Šéf NATO vo štvrtok povedal, že spojenci aliancie od vlaňajšieho februára dodali „podporu v hodnote viac ako 150 miliárd eur, vrátane 65 miliárd eur v podobe vojenskej pomoci“. „Spojenci teraz dodávajú ďalšie stíhačky, tanky a obrnené vozidlá,“ skonštatoval Stoltenberg a ubezpečil Kyjev, že NATO stojí pri nich „dnes, zajtra a ako dlho bude treba“.

Zelenskyj reagoval na Stoltenbergove výzvy na opätovné potvrdenie väzieb medzi Ukrajinou a NATO a návštevu označil za znamenie toho, že aliancia je pripravená začať novú kapitolu vo vzťahoch s Kyjevom. Ukrajina je podľa neho silná a „vidí svoju budúcnosť v úplnom oslobodení a oslobodení našej krajiny od ruského okupanta“.

Dodal pritom, že „neexistuje žiadna objektívna prekážka“ pre politické rozhodnutia o prizvaní Ukrajiny do NATO. „Teraz, keď väčšina obyvateľov NATO a väčšina na Ukrajine podporuje náš vstup do ich aliancie. Nie je možné predstaviť si bezpečnosť v severoatlantickom priestore bez nej,“ pokračoval Zelenskyj s tým, že Ukrajina chce vedieť, kedy bude v NATO.

Ukrajina potrebuje niečo viac

„Potrebujeme niečo viac ako vzťah, ktorý máme teraz,“ vyjadril sa ďalej ukrajinský prezident, podľa ktorého

Ukrajinci veria, že keď budú v aliancii, „je to záruka bezpečnosti Ukrajiny a konkrétna záruka“. Dodal však, že kým na to čakajú a nie sú členom, chceli by „mať veľmi konkrétne záruky bezpečnosti schválené vo Vilniuse“ a ak tam na to bude príležitosť, oni budú pripravení.

Stoltenberg na otázky novinárov v Kyjeve uviedol, že téma členstva Ukrajiny v aliancii a bezpečnostných záruk bude „vysoko na programe“ júlového samitu NATO v litovskom hlavnom meste Vilnius.

Budúcnosť Ukrajiny je v NATO. Na tom sa zhodujú všetci spojenci,“ vyjadril sa generálny tajomník a dodal, že hlavným cieľom aliancie je teraz „zabezpečiť, aby Ukrajina zvíťazila“. Očakáva pritom podľa vlastných slov, že spojenci sa na júlovom samite „dohodnú na ďalšom posilnení balíka opatrení NATO pre Ukrajinu“.

Vojna zmenila aj samotný blok

Ruská vojna pritom zmenila aj samotný blok. Zatiaľ čo sa ruský vodca Vladimir Putin dlhodobo sťažoval na údajné rozširovanie NATO a snažil sa zabrániť Ukrajine, aby sa pripojila do aliancie, práve v dôsledku jeho útoku sa Švédsko a Fínsko rozhodli vzdať neutrality a požiadať o členstvo. Po prijatí Fínska tak má Rusko s NATO dvojnásobne dlhšiu hranicu.

Rusko v čase Stoltenbergovej návštevy zopakovalo, že jedným z hlavných cieľov Moskvy je zabrániť Kyjevu vo vstupe do NATO. Ukrajinské členstvo v aliancii by podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova „predstavovalo vážne a významné nebezpečenstvo pre našu krajinu, pre bezpečnosť našej krajiny“.

Stoltenberg vo štvrtok ráno navštívil aj ukrajinské mesto Buča, ktoré sa spája so šokujúcimi zábermi zavraždených civilistov a jeho oslobodenie vrhlo svetlo na hrôzy ruskej okupácie. Šéfa obrannej aliancie podľa jeho slov „hlboko zasiahlo“, čo tam videl. „Ruské zverstvá proti ukrajinským ľuďom pokračujú aj dnes a tí, čo to majú na svedomí, musia niesť zodpovednosť,“ skonštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jens StoltenbergVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy