Sto dní generálneho prokurátora Žilinku. Za čo ho odborníci chvália a kritizujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
PREZIDENTKA: Vymenovala generálneho prokurátora SR
Prezidentka Zuzana Čaputová a novovymenovaný generálny prokurátor Maroš Žilinka. Bratislava, 10. december 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Generálneho prokurátora Maroša Žilinku oficiálne vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová do čela úradu 10. decembra. V piatok 19. marca tak bude presne sto dní vo funkcii.

Za siedmeho generálneho prokurátora ho zvolili poslanci Národnej rady SR vlani 3. decembra. Zvíťaziť sa mu podarilo hneď v prvom kole, v ktorom získal 132 hlasov. Na svoju stranu prilákal poslancov koalície, ale i opozície, vrátane strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD).

Známe kauzy

Od nástupu do funkcie sa začal zaujímať o viacero tém, ktoré pozná verejnosť vďaka pomerne veľkému priestoru v médiách.

Nariadil napríklad preveriť zranenie a následné úmrtie policajného exprezidenta Milana Lučanského, nákup antigénových testov Štátnymi hmotnými rezervami, výroky europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej týkajúce sa nevyužitia miliardy eur z eurofondov či držbu zbrane už zosnulým Františkom Böhmom.

Dal tiež preveriť bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku v prípade bytového domu Glance House. Okrem káuz spojených s politikou nevynechal ani ďalšie prípady, akými je kolaudácia vyhliadkovej veže na Štrbskom plese či autonehoda, pri ktorej zomrela 18-ročná študentka Linh.

Žilinka je od začiatku pomerne aktívny aj v komunikácii s verejnosťou, keď pravidelne informuje o činnosti generálnej prokuratúry na sociálnych sieťach. O to prekvapivejšie bolo jeho konanie po zasadnutí parlamentného výboru v kauze únosu Vietnamca vládnym špeciálom.

Únos Vietnamca

Generálny prokurátor tam bol vysvetliť rozhodnutie, že nie je dôvod tento prípad ďalej vyšetrovať, lebo nebola zistená žiadna relevantná skutočnosť dokazujúca vedomú participáciu občanov Slovenskej republiky na únose vietnamského občana, spočívajúcej v poskytnutí vládneho lietadla vietnamskej delegácii“.

Po stretnutí s poslancami sa odmietol rozprávať s novinármi a v spoločnosti svojho ochrankára bez komentára pred nimi ušiel. V televízii TA3 následne uviedol, že nebude odpovedať na novinárske otázky k tejto kauze a povie iba to, čo chce. Tvrdil, že nechce generálnu prokuratúru zaťahovať do politických bojov.

Riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková hodnotí jeho rozhodnutie v prípade Vietnamca a tiež komunikáciu s médiami negatívne. Ako povedala, na miesto tlačovej konferencie zutekal a vyjadrenie poskytol v súkromnej televízii.

„Redaktor nepôsobil zorientovanie a nepoložil mu otázky, ktoré sa týkajú kontroverzií v prípade únosu Vietnamca. Koho ťahali do lietadla? Kto bol ten, ktorému v pase chýbali shengenské víza? a podobne,“ povedala Webnovinám s tým, že na ňu tieto udalosti pôsobia „zmätočne“.

Podľa Petkovej by mal Žilinka zmeniť komunikáciu s médiami. Keďže sa vyhýba otázkam, podporuje teóriu, že sa v kauze Vietnamec opláca Smeru a najmä Robertovi Kaliňákovi pri voľbe.

„Mal by sa postaviť pred médiá a vyvrátiť všetky pochybnosti, inak ho do konca funkčného obdobia môžu sprevádzať otázniky o nezávislosti,“ dodala.

Nestrannosť pri rozhodovaní o Pčolinskom

Meno Žilinku sa takisto začalo riešiť v súvislosti so zatknutím šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. V minulosti totiž pôsobili na Ministerstve vnútra SR. Pčolinského brat Peter je zas známy, ktorý Žilinkovi pomohol v čase kandidatúry do úradu.

Po otázkach novinárov, či sa necíti zaujatý rozhodovať v tomto prípade, oznámil, že sa zriekol akýchkoľvek úkonov v kauze vyšetrovania šéfa SIS. Zastupovať ho bude námestník Jozef Kandera. Hovorkyňa úradu uviedla, že Žilinka sa tak rozhodol v záujme vylúčenia pochybností o nestrannosti.

„Toto rozhodnutie vnímam ako správne. Principiálne stanovisko mal ale zaujať ihneď po zadržaní Pčolinského, ktorý je jeho známy. V médiách som čítala, že niekoľko dní neodpovedal na otázku, či sa cíti zaujatý. A to nie je správne,“ zhodnotila Petková.

Vyšetrovania smerujú aj voči koalícii

Podobný postoj voči kroku generálneho prokurátora zastáva aj Ján Ivančík z Transparency International Slovensko, a to „vzhľadom na potrebu vyriešenia otázky možnej zaujatosti a na vážnosť tohto prípadu“.

Na zásadné hodnotenie nového generálneho prokurátora je podľa neho ešte priskoro. Zachytil však pozitívne i negatívne kroky.

„Pozitívom je, že vyšetrovania v početných prípadoch smerujú aj voči koalícii, ktorá ho zvolila do funkcie. Na druhej strane, niektoré kauzy sprevádzajú pretrvávajúce pochybnosti, čo sa týka aj kauzy okolo únosu vietnamského občana,“ vyjadril sa.

Boj proti extrémizmu

Zlé svetlo na Žilinku vrhol aj oznam o zmenách štruktúry jeho úradu. Následne sa začali šíriť správy, že takéto zmeny oslabia boj s extrémizmom. Tvrdil, že nič také nemal v pláne a zmeny budú mať na boj s extrémiznom pozitívny dopad.

Podľa Petkovej išlo z pohľadu generálnej prokuratúry na začiatku o zlú komunikáciu.

„Napriek tomu, že tento krok mal podporu väčšiny prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a extrémistické trestné činy bude naďalej dozorovať Úrad špeciálnej prokuratúry, len na inom odbore, verejnosť nadobudla pocit, že generálnej prokuratúre na ich vyšetrovaní nezáleží,“ doplnila.

Za čo dostal pochvalu

Podľa riaditeľky Nadácie Zastavme korupciu možno pochváliť generálneho prokurátora za niektoré jeho personálne rozhodnutia, ako napríklad výber skúseného prokurátora Kanderu za svojho zástupcu.

Kladne hodnotí tiež jeho postoj vo vyšetrovaní smrti Lučanského a výzvu smerom k prokurátorom v regiónoch, aby sa zúčastnili na výberovom konaní na vedúce pozície. Momentálne totiž končí funkčné obdobie mnohým vedúcim prokurátorom.

„V minulosti sa tieto posty obsadzovali vopred vybranými kandidátmi často po protekčnej linke. Žilinka sa aspoň verbálne snaží o súťaž, hoci uvidíme, ako to dopadne, lebo podľa našich informácií sa opäť hlásia najmä doterajší funkcionári,“ uviedla Petková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dobroslav TrnkaFrantišek BöhmJán IvančíkJozef KanderaLucia Ďuriš NicholsonováMaroš ŽilinkaMilan LučanskýRobert KaliňákVladimír PčolinskýZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRNadácia Zastavme korupciuNárodná rada SRSMER-SDTIS Transparency International Slovensko