Johnson žiadal opozíciu o vyslovenie nedôvery, jeho minister hovoril o hanbe a zbabelcoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson reční v Dolnej komore parlamentu. Londýn, 25. september 2019. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 25. septembra 21:53

Britský premiér Boris Johnson v stredu na pôde Dolnej komory britského parlamentu žiadal opozičných poslancov, aby jeho vláde vyslovili nedôveru.

Agentúra The Associated Press (AP) to označila za „extrémne neštandardný postup“, no z Johnsonovho pohľadu to má logiku.

Snaha o nové voľby

Keby mu totiž parlament vyslovil nedôveru, a nikomu by sa počas ďalších 14 dní nepodarilo zostaviť novú vládu, čo by sa zrejme nepodarilo, nasledovali by nové voľby, o ktoré sa premiér už dlhšie usiluje.

Johnson poslancom vysvetľoval, že by bol vyslovene rád, keby hociktorá z opozičných strán zvolala hlasovanie o dôvere jeho vláde, a dokonca ich inštruoval, že takéto hlasovanie by sa mu najlepšie hodilo vo štvrtok. Je nepravdepodobné, že britská opozícia Johnsonovi vyhovie.

Najsilnejšia opozičná Labouristická strana hrá totiž svoju vlastnú hru, v rámci ktorej chce Johnsona dotlačiť k tomu, aby sa zaviazal, že sa neuskutoční brexit bez dohody, a až následne môžu byť voľby. Navyše labouristom momentálne voľby veľmi nevyhovujú, keďže by ich asi prehrali.

Mŕtvy parlament

Predstavitelia britskej vlády vrátane premiéra Borisa Johnsona sa v stredu – hoci s nechuťou – zúčastnili na zasadnutí Dolnej snemovne britského parlamentu, ktorú sa predtým neúspešne pokúšali rozpustiť.

Minister spravodlivosti Geoffrey Cox vo vášnivom prejave označil toto zákonodarné zhromaždenie za „mŕtvy parlament“ a za „hanbu“ britskej spoločnosti a obvinil poslancov, že sú „príliš zbabelí“ na to, aby dokázali vyjadriť nedôveru vláde a umožnili tým konanie nových volieb.

Poslanci súčasného parlamentu podľa Coxa nemajú „morálne právo sedieť v týchto zelených laviciach“. „Tento parlament by mal mať odvahu a obrátiť sa na voličov, ale on to nespraví, pretože pre príliš veľa z nich (poslancov – pozn. SITA) je najdôležitejšie iba o to, aby nám zabránili v odchode z Európskej únie. Ale ten čas prichádza, ten čas prichádza, pán predseda, keď už ani tieto kačice nebudú vedieť zabrániť Vianociam,“ oboril sa minister na predsedu Dolnej komory Johna Bercowa a ďalších poslancov, ktorí sú proti brexitu.

Johnson sa minulý týždeň pokúsil parlament predčasne rozpustiť, aby tak poslancov odstavil od možnosti rozhodovať o brexite, ktorý premiér deklaruje ako svoj hlavný politický cieľ.

Brexit nechcú posúvať

Brexit je momentálne nastavený na 31. októbra a Johnson opakuje, že tento termín sa už nebude posúvať a Británia z únie odíde, nech sa deje čokoľvek. Johnson dokonca nedávno vyhlásil, že radšej bude „ležať mŕtvy v priekope“, než aby odložil brexit.

Plán Johnsona odstaviť od spolurozhodovania o budúcnosti krajiny britský parlament však prekazil britský Najvyšší súd, ktorý v utorok rozhodol, že rozpustenie parlamentu zo strany premiéra bolo nelegálne.

Podľa predsedníčky súdu Brendy Hale to znamená, že činnosť parlamentu nebola nikdy legálne pozastavená a technicky tak stále zasadá.

Johnson na to reagoval s tým, že toto rozhodnutie bude rešpektovať, na druhej strane však pripustil, že sa parlament pokúsi opäť rozpustiť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris JohnsonBrenda HaleGeoffrey CoxJohn Bercow