Stavbári pracovali na čierno a bez prehliadok, tvrdí Matovič

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Demolácia mosta nad diaľnicou D1
Pohľad na demoláciu mostu vedúceho ponad diaľnicu D1 v rámci výstavby novej križovatky Blatné. Búracie práce si vyžiadali úplnú uzávierku diaľnice D1 od križovatky Trnava po vjazd Blatné (smer Žilina – Bratislava) a od Blatného po križovatku Voderady (smer Bratislava – Žilina). Senec, 15. október 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 14. decembra (WebNoviny.sk) – Zamestnanci, ktorí mali pracovať načierno na stavbách diaľnic, nielenže pracovali bez pracovnej zmluvy, ale aj na základe falošnej lekárskej prehliadky. Uviedol to dnes na brífingu líder hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič spolu s piatimi zamestnancami, ktorí na stavbách pracovali ako tesári.

Podľa Matoviča si takýto typ práce vyžaduje potvrdenie o lekárskej spôsobilosti. „Robili bez zmlúv, ale robili aj na základe falošných zdravotných prehliadok. Nikto z nich nebol na zdravotnej prehliadke, existujú len opečiatkované potvrdenia od falošnej lekárky z Čiech,“ povedal Matovič.

Bývalí zamestnanci potvrdili, že pracovnú zmluvu za celé ich pôsobenie na stavbách nedostali. „Pri nástupe mi bolo povedané, že dostanem pracovnú zmluvu, ktorú som nevidel štyri mesiace, čo som tam robil. Za august som ešte stále nedostal výplatu,“ uviedol bývalý zamestnanec Daniel Fábry. Aj ostatní pracovníci potvrdili, že časť mzdy nedostali.

Poslanec za OĽaNO-NOVA Ján Marosz upozornil, že v slovenskej legislatíve je zamestnávanie bez pracovnej zmluvy chápané len ako priestupok. Hnutie preto požaduje, aby sa za nelegálne zamestnávanie zaviedla trestná zodpovednosť a aby sa pokuty, ktoré vymáha inšpektorát práce, zvýšili.

Okrem toho Marosz navrhol, aby sa register diskvalifikácií rozšíril aj o právnické osoby, o ktorých sa preukáže, že zamestnávajú ľudí načierno. Tým pádom by podľa neho tieto firmy nemohli participovať na zákazkách z verejných zdrojov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičJán Marosz
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosťOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti