Štát dal na letiská milióny eur, naviac dostalo žilinské

Letisko
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – Ministerstvo dopravy vlani poskytlo šiestim domácim letiskám z vlastnej rozpočtovej kapitoly dotácie v celkovej sume vyše 8,168 mil. eur. Najviac z tejto sumy dostala Letisková spoločnosť Žilina, a. s. a to takmer 2,434 mil. eur.

Podľa údajov rezortu dopravy Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a. s. získalo 2,17 mil. eur, Letisko Poprad – Tatry, a. s. 1,549 mil. eur, Letisko Košice – Airport Košice, a. s. 1,004 mil. eur, Letisko Sliač, a. s. 609,13 tis. eur a Letisko Piešťany, a. s. 402,49 tis. eur.

Dotácie boli poskytnuté na účel bezpečnostná ochrana letísk, bezpečná prevádzka letiskovej infraštruktúry, správa a údržba letiskovej infraštruktúry a investície do letiskovej infraštruktúry,“ informoval agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. „Plnenie cieľov budeme monitorovať v priebehu prvého štvrťroka 2014 a použitie dotácií sa preukazuje prostredníctvom vyúčtovania v zmysle zmluvy o poskytnutí dotácie,“ dodal.

Majú už len milión eur

Letisko_bratislava
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Rezort dopravy má v tomto roku na dotácie pre letiská k dispozícii 1 mil. eur. Je to menej o vyše 7 mil. eur ako vlani, resp. 12,24 % z objemu dotácií v minulom roku.

„Pripomeniem, že sa naďalej snažíme hľadať riešenia s cieľom zabezpečiť dodatočné finančné prostriedky pre fungovanie letísk,“ uviedol Kóňa. Letiskové spoločnosti majú predložiť žiadosti o poskytnutie dotácie z rozpočtovej kapitoly ministerstva dopravy v rámci programu letecká doprava a infraštruktúra do 31. januára tohto roka. Účel dotácií vymedzuje Letecký zákon.

Ministerstvo dopravy zatiaľ nemá súhrnné údaje o celkovom počte vybavených cestujúcich na slovenských letiskách v minulom roku. Očakáva, že ich bude spracúvať v priebehu februára. Keďže štatistické údaje jednotlivých letísk sú individuálne, rezort ich môže poskytnúť len s ich súhlasom, hoci je väčšinovým, resp. menšinovým akcionárom na letiskách. Počet cestujúcich na domácich letiskách v roku 2012 dosiahol celkovo 1,712 mil. osôb, čo bolo medziročne menej o takmer 10 %. Pasažierov na letiskách ubúda pravidelne od roku 2008.

Chcú čo najviac lietadiel na letiskách

Pozitívny trend v osobnej leteckej doprave by sa podľa rezortu mohol začať v tomto roku. „Z nášho pohľadu je dôležité, že systematické opatrenia, ktoré podnikáme v oblasti cestovného ruchu, napríklad Stratégia cestovného ruchu do roku 2020, vedú k nárastu počtu turistov, čo by sa mohlo pozitívne odzrkadliť aj v leteckej doprave,“ očakáva Kóňa. Ministerstvo dopravy sa podľa neho naďalej bude snažiť vytvárať také podmienky, aby na našich letiskách pristávalo čo najviac lietadiel. „Konečné rozhodnutie je však vždy na leteckých spoločnostiach,“ dodal.

Počet cestujúcich na najväčšom domácom letisku v Bratislave podľa rezortu ovplyvňuje blízkosť letiska Viedeň, neexistencia leteckého dopravcu, ktorý by využíval bratislavské letisko ako svoju domácu základňu, ako aj prevažujúca ponuka letov bez možnosti nadväzných prestupov. To sa podľa ministerstva v kombinácii s pretrvávajúcou hospodárskou krízou a jej negatívnymi vplyvmi na obyvateľov prejavuje nielen v letectve, ale aj v iných odvetviach ekonomiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom