Štát by sa mal výraznejšie zamerať na pomoc malým a stredným podnikom (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Figeľ
Ján Figeľ počas konferencie Fórum pre Slovensko. Foto: SITA/Fórum pre Slovensko.

Malé a stredné podniky tvoria hrubý domáci produkt Slovenska na úrovni približne 45 percent napriek tomu, že vláda desaťročia poskytuje pomoc najmä veľkým strategickým investorom. Schémy podpory preto treba doplniť o rovnocenné riešenia pre zraniteľných domácich výrobcov a poskytovateľov služieb. Ide o efektívnu metódu zvýšenia hospodárskej a daňovej výkonnosti štátu.

Slovensko má mnoho vízií

Zhodli sa na tom účastníci prvého Fóra pre Slovensko, ktoré sa konalo začiatkom apríla v Bratislave: „Slovenská republika má vypracovaných mnoho vízií, ale chýbajú účinné medzistupne medzi hospodárením malých a stredných podnikov a vrchným výkonom štátnej správy.“

Fórum pre Slovensko

Dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman na konferencii povedal: „Hasenie súčasnej situácie nenecháva veľa priestoru pre reálnu implementáciu stratégií.“ Štátny tajomník rezortu Peter Švec potvrdil, že za dôležité považuje najmä zachovanie rovnováhy medzi veľkými a ostatnými hráčmi.

Kritická situácia s cenami energií

Na konferencii sa hovorilo aj o tom, že sa hospodárska politika Slovenska v súčasnosti sústreďuje predovšetkým na zvládnutie operatívnych problémov.

Situáciu z pohľadu vývoja cien za energie označili jej účastníci za kritickú. „Posilňovanie obnoviteľných zdrojov je pomalé. Malé a mikro zdroje výroby energie môžu výhodne koexistovať s jej centrálnou výrobou a distribúciou. Na Slovensku je potrebné zodpovedajúco dobudovať celý systém,“ odznelo.

Fórum pre Slovensko je projekt, ktorého iniciátorom je bývalý eurokomisár Ján Figeľ: „Cieľom je vytvárať priestor pre hľadanie a formulovanie riešení a zodpovedných postupov pre celkový rozvoj našej spoločnosti, ekonomiky a krajiny.“

Spája predstaviteľov štátnej exekutívy, samosprávy, profesijné komory a združenia, odborárske štruktúry, podnikateľské subjekty a odbornú i občiansku verejnosť. Jeho organizátormi sú nadácie NTPT a Konrad Adenauer Stiftung.

Fórum pre Slovensko
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karel HirmanPeter Švec