Starý názov, ale nové miesto. Slávny míting P-T-S sa vracia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atletika
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 13. apríla (WebNoviny.sk) – Pod starou skratkou na novom mieste a na novej umelej dráhe. Tak definovali iniciátori vzkriesenia slávneho atletického mítingu Pravda – Televízia – Slovnaft (P-T-S) ústredné motto svojho úsilia. Skupina zanietencov na čele s bývalým atlétom a v súčasnosti funkcionárom a trénerom Ladislavom Ásványim sa po päťročnej vynútenej pauze podujala postaviť znova na nohy legendárnu značku.

V rokoch 1957 – 2010 sa s malými prestávkami na atletickom štadióne Interu Bratislava na Pasienkoch konalo 50 ročníkov tohto prestížneho mítingu, ktorý odborníci i laici zásluhou vysokej medzinárodnej úrovne jeho účastníkov v čase socializmu nazývali Zürich východu. Dejiskom jeho návratu na atletickú mapu bude multifunkčné športové stredisko X-Bionic Sphere v Čilistove pri Šamoríne. V poradí 51. ročník podujatia sa uskutoční v sobotu 4. júna 2016 od 16.00 h.

„V tejto chvíli, keď oznamujem návrat slávnej pétéesky, pociťujem nie iba obrovskú radosť, ale aj veľmi veľkú zodpovednosť,“ zdôraznil predseda Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok. „Sme radi, že sa nám podarilo vrátiť život významnému atletickému podujatiu, na ktoré v minulosti veľmi radi chodili aj tí najlepší športovci z celého sveta, respektíve túžili na ňom štartovať,“ pokračoval Korčok a nezabudol pripomenúť, že otcom myšlienky obnoviť P-T-S bol predovšetkým zanietený atlét a filantrop Ladislav Ásványi, ktorý svojím nadšením dokázal získať na svoju stranu mnohých ľudí spojených s minulosťou mítingu.

Na pétéeske sme vyrastali, hovoré Slišková

Za dlhoročných partnerov podujatia to najlepšie vystihla šéfredaktorka denníka Pravda Nora Slišková, keď zdôraznila, že P-T-S je pre periodikum srdcová záležitosť. Sľúbila tiež, že sa podpory tohto mítingu v najbližšej budúcnosti len tak nevzdajú.

„Pre moju generáciu je to aj osobná vec, pretože na pétéeske sme vyrastali,“ pripomenula Slišková a pokračovala: „Preto chcem aj z tohto miesta poďakovať SAZ, pánovi Ásványimu a všetkým, ktorí sa po piatich rokoch podujali podujatie obnoviť. Verím, že táto správa poteší všetkých priaznivcov slovenskej atletiky, obnovený míting ponúkne divákom možnosť opäť prežiť radosť z veľkých výkonov a slovenským atlétom dá šancu prezentovať sa svojím športovým majstrovstvom.“

Hovorca ďalšieho titulárneho partnera Slovnaftu Anton Molnár ako zástupca exportnej firmy verí, že míting P-T-S začiatkom júna zarezonuje svojou kvalitou nie len doma, ale aj vo svete. Podmienky na tvorbu kvalitného športového produktu sa rodia na modernom všešportovom komplexe v Šamoríne. Nový atletický osemdráhový ovál by mal byť pripravený tri dni pred termínom konania podujatia. Kapacita atletického štadióna bude 5000 divákov.

„Sme radi, že slávny míting z hlavného mesta Slovenska sa sťahuje do hlavného mesta športu, akým sa stane Šamorín. Je symbolické, že podujatie sa z Pasienkov presunie na kukuričné pole. Znie to neuveriteľne, ale pred štyrmi rokmi na mieste nášho športového komplexu ešte rástla kukurica. Aj to je silný príbeh, ktorý bude obnovená pétéeska so sebou niesť,“ skonštatoval zástupca rezortu, bronzový z olympijských hier 2004 v Aténach a šesťnásobný majster sveta v rýchlostnej kanoistike Juraj Bača.

Šancu dostanú aj neregistrovaní atléti

Základnou filozofiou obnoveného mítingu je dať šancu slovenským atlétom na plnenie limitov na tohtoročné majstrovstvá Európy a olympijské hry v Riu de Janeiro.

Aj preto do dvojhodinového súťažného programu zaradili 13 individuálnych disciplín a tri štafety. „Veríme, že k nám 4. júna prídu aj elitní atléti z iných krajín, ktorí utvoria pre našich reprezentantov konkurenciu, hoci podujatie bude tesne pred ME a OH,“ vyslovil svoje želanie Korčok.

Plánovaný rozpočet je 170-tisíc eur, z čoho štátna dotácia by mala pokryť 11-tisíc eur, zvyšné financie by mali zabezpečiť titulárni a reklamní partneri podujatia. Šancu dostanú aj neregistrovaní atléti a priaznivci bežeckého športu, pretože organizátori pripravujú viacero sprievodných akcií masového charakteru.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Bača