Stanicu v Kramatorsku zasiahol raketový útok a zomreli desiatky ľudí, Rusko zodpovednosť odmieta (video)

Kramatorsk, útok, stanica, Ukrajina, vojna
Stanica v Kramatorsku po ruskom útoku. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 8. apríla 18:40

Počet obetí piatkového raketového útoku na železničnú stanicu vo východoukrajinskom meste Kramatorsk stúpol na 50.

Uviedol to guvernér Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko a dodal, že medzi mŕtvymi je aj päť detí.

Odhady počtu zranených sa pohybujú do 300. Starosta mesta Kramatorsk Oleksandr Hončarenko pre ukrajinskú televíziu povedal, že zraneným pomáha 30 až 40 chirurgov a nemocnice nezvládajú prijímať pacientov.

Stanicu zasiahli dve rakety

Kramatorsk je jednou najvýchodnejších ešte stále fungujúcich železničných staníc na Ukrajine. Guvernér Doneckej oblasti konštatoval, že na stanici bolo v čase útoku plno ľudí, ktorí sa snažili dostať do vlakov odchádzajúcich z oblasti. Informuje o tom portál bbc.com.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Podľa šéfa ukrajinských železníc stanicu v meste Kramatorsk zasiahli dve rakety. Všeobecne je známe, že toto mesto leží na jednej z hlavných evakuačných trás z východnej Ukrajiny. Informácie o odchode vlakov z mesta miestne úrady zverejnili.

Podľa úradu ukrajinského generálneho prokurátora na stanici a v jej okolí bolo v čase útoku zhruba štyritisíc civilistov.

Väčšinou išlo o ženy a deti. Ukrajinská vláda vyzýva civilistov, aby z oblasti odišli skôr, ako sa začne očakávaná nová ofenzíva ruskej armády.

Zvuk piatich až desiatich explózií

„Išli sme popri stanici cez nadjazd, videli sme cez tisíc ľudí. Bolo tam plno, rovnako ako včera a predvčerom,“ povedal Nathan Mook, generálny riaditeľ charitatívnej organizácie World Central Kitchen.

Dodal, že počul zvuk piatich až desiatich explózií asi o dve minúty neskôr. „Pocítite to skôr, ako to začujete. Výbuch vami otrasie zvnútra. Jeden z našich chlapov v sklade potravín povedal, že videl, ako ukrajinská protivzdušná obrana zachytila jednu z rakiet. Určite to boli rakety,“ skonštatoval.

Mook označil miesto krátko po útoku za apokalypsu. „Na parkoviskách sú zvyšky jednej z rakiet, vybité okná, niekoľko desiatok obetí… Pohotovostné posádky boli na mieste veľmi rýchlo a starali sa o zranených a usmrtených ľudí,“ poznamenal Mook.

Rusko odmieta zodpovednosť

Ruské ministerstvo obrany poprelo zodpovednosť za piatkový útok na železničnú stanicu vo východoukrajinskom Kramatorsku.

Na Facebooku pritom argumentuje tým, že „taktické rakety Točka-U, ktorých úlomky sa našli v blízkosti kramatorskej stanice“ a údajne „boli zverejnené svedkami, používa iba ukrajinská armáda“. Pravdivosť vyhlásenia ruského ministerstva obrany nebolo možné overiť.

Železničnú stanicu zasiahla balistická raketa krátkeho doletu vypálená z ruských pozícií na Ukrajine. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa americkej obrany.

Časť Doneckej oblasti ovládajú separatisti podporovaní Ruskom, ale mesto Kramatorsk je pod kontrolou ukrajinskej vlády.

Presné rakety namierené na ľudí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ďalší ukrajinskí lídri obvinili Rusko z úmyselného útoku na miesto, na ktorom boli zhromaždení len civilisti.

„Títo neľudskí Rusi nemenia svoje metódy. Keďže nemajú silu alebo odvahu postaviť sa nám na bojisku, cynicky ničia civilné obyvateľstvo,“ uviedol prezident v sociálnych médiách. „Je to zlo bez hraníc. A ak nebude potrestané, nikdy sa nezastaví,“ dodal.

Britský minister obrany Ben Wallace útok na železničnú stanicu Kramatorsk odsúdil a povedal, že „údery proti civilistom a kritickej infraštruktúre sú vojnovým zločinom“. „Išlo o presné rakety namierené na ľudí snažiacich sa nájsť humanitárne útočisko,“ uviedol Wallace.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ben WallaceNathan MookVolodymyr Zelenskyj