BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Slovensku podľa predsedu KDH Jána Figeľa hrozí, že Európska komisia nepreplatí prostriedky na financovanie ôsmich pilotných sociálnych podnikov a podobne ako pri tzv. nástenkovom tendri sa bude 10 mil. eur hradiť výlučne zo štátneho rozpočtu. Ako šéf KDH upozornil na piatkovej tlačovej besede, zrealizovaný audit Európskej komisie v dvoch sociálnych podnikoch priniesol výrazne negatívne stanoviská. „Pri oboch podnikoch je na základe zistení namietaných viacero skutočností, napríklad nedodržanie podmienok pre poskytovanie štátnej pomoci, sú naznačované netransparentné postupy pri výbere týchto projektov a pri ich implementácii,“ povedal. Slovenská strana pritom podľa Figeľa ponúkla, že rozhodne o vyňatí týchto podnikov z financovania cez Európsky sociálny fond.
Ako pokračoval Figeľ, znamenalo by to priblíženie sa k modelu, ktorý sa uplatnil pri nástenkovom tendri. „Európska komisia nezaplatí nič zo sumy 10 miliónov eur, ktorá je spochybnená, ale je pokus zaplatiť to zo štátneho rozpočtu tak, ako sa to stalo na inom ministerstve,“ pripomenul podobnosť s tendrom na ministerstve výstavby. V pilotných sociálnych podnikov sa podľa Figeľa uskutočňuje aj audit ministerstva financií SR. „Audit ministerstva financií sa zatiaľ neskončil, uvidíme, ako dopadne,“ dodal.
Akčný plán, ktorý má reagovať na zistené nedostatky, je podľa Figeľa veľkého rozsahu. Obsahuje podľa neho také kroky, ako je nastavenie a efektívnosť kontrolných mechanizmov pre Európsky sociálny fond, posilnenie transparentnosti pri výbere a implementácii projektov, preverenie všetkých doposiaľ odsúhlasených projektov a verejných obstarávaní, či zriadenie odboru vnútornej kontroly a manažmentu kvality. „Je evidentné, že takmer všetko nie je v poriadku,“ zdôraznil šéf KDH. Podľa neho ide v podstate o nefungovanie Európskeho sociálneho fondu v zmysle európskych štandardných pravidiel. „Celé to treba nastaviť od základu,“ reagoval na výhrady. Ak Európska komisia neuhradí 10 mil. eur pre pilotné sociálne podniky a túto sumu navrhne započítať cez iné projekty, podľa Figeľa sociálne podniky zaplatia všetci slovenskí občania. „Je to čistá strata, keďže to ide nad rámec štátneho rozpočtu,“ upozornil.
Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová v polovici januára odmietla tvrdenie o tom, že sa financie vynaložené na pilotné sociálne podniky nepreplatia z Európskeho sociálneho fondu. „Nikdy nikto nerozhodol, že sa niečo nepreplatí z Európskeho sociálneho fondu vo vzťahu sociálnym podnikom,“ povedala pred mesiacom. Sociálne podniky sú podľa nej legitímnym nástrojom v rámci Operačného programu Zamestnanosť a Sociálna inklúzia. „Nie je pravdou, že Brusel povedal tomuto projektu nie,“ zdôraznila Tomanová v januári. Ako pokračovala, nikto tiež nekonštatoval žiadne fatálne zlyhanie pri príslušnom operačnom programe. Audítori z Európskej komisie podľa Tomanovej zatiaľ skontrolovali len dva z ôsmich pilotných sociálnych podnikov. „Boli konštatované určité nedostatky zo strany audítorov, zatiaľ len ústne, neboli prijaté žiadne závery a žiadne odporúčania,“ dodala ministerka.
Ministerka Tomanová ešte v polovici decembra minulého roka odstúpila od zmluvy s pilotným sociálnym podnikom Arvik. „V žiadnom prípade to nebolo rozhodnutie Európskej komisie,“ povedala po januárovom rokovaní vlády. Rezort práce a sociálnych vecí v tomto sociálnom podniku podľa Tomanovej zistil viaceré opakované nedostatky, ktoré sa neodstraňovali. „Požiadala som o kontrolu podniku Národný inšpektorát práce, Ústredie práce, aj daňový úrad a vzhľadom na to, že sa jedná o európske peniaze, aj Úrad boja proti korupcii,“ uviedla šéfka rezortu práce a sociálnych vecí. Ako dodala, k odstúpeniu od zmluvy pristúpila kvôli porušeniu zmluvných podmienok zo strany sociálneho podniku.
SITA