Spojené štáty uvalili sankcie na osoby prepojené s Ruskom, údajne chceli destabilizovať moldavskú vládu

Moldavsko protest
Členovia nedávno sformovanej moldavskej skupiny Hnutie za ľud a moldavskej ruskej strany Shor vypúšťajú holuby počas protestu proti prozápadnej vláde a nízkej životnej úrovni v Kišiňove v Moldavsku v nedeľu 19. februára 2023. Tisíce Protivládni demonštranti sa v nedeľu vrátili do ulíc hlavného mesta Moldavska a žiadali prozápadnú vládu, aby túto zimu pokryla náklady na ich účty za energiu uprostred krízy životných nákladov a prudko stúpajúcej inflácie. Foto: SITA/AP

Spojené štáty uvalili sankcie na osoby prepojené s ruskou spravodajskou službou, ktoré sa údajne snažili pomôcť Kremľu destabilizovať demokraticky zvolenú moldavskú vládu prostredníctvom protestov v moldavskom hlavnom meste začiatkom tohto roka.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Úrad pre kontrolu zahraničných aktív ministerstva financií určil sedem členov skupiny napojenej na sankcionovaného moldavského oligarchu Ilana Șora a vodcu moldavskej proruskej strany Șor, ktorý je v súčasnosti v exile v Izraeli.

Strana Șor podporuje skupinu s názvom Hnutie pre ľudí, ktorá začiatkom tohto roka zorganizovala protivládny protest v hlavnom meste Moldavska. Demonštranti požadovali, aby prozápadná vláda krajiny plne dotovala účty občanov za zimnú energiu a aby „nezaťahovala krajinu do vojny“.

Moldavská polícia v marci uviedla, že zmarila sprisahanie skupín podporovaných Ruskom, ktoré boli vycvičené na vyvolávanie masových nepokojov počas protestov. USA už predtým odhalili ruské pokusy o rozvrátenie moldavskej vlády.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom