Spojené štáty pre nepokoje prijali opatrenia voči Kosovu, NATO pošle ďalšie stovky vojakov

Kosovo Serbs Clashes
Kosovskí policajti strážia obecnú budovu po včerajších násilných stretoch medzi políciou a etnickými Srbmi v meste Zvečan na severe Kosova v sobotu 27. mája 2023. Srbsko v sobotu odsúdilo mierové jednotky pod vedením NATO rozmiestnené v susednom Kosove za ich údajné zlyhanie. zastavila „brutálne akcie“ kosovskej polície proti etnickým Srbom a uviedla, že jej ozbrojené sily rozmiestnené v blízkosti hraníc zostanú až do odvolania v stave najvyššej pohotovosti. Foto: SITA/AP

Spojené štáty prijali opatrenia voči Kosovu za to, že ignorovalo ich rady o nezvyšovaní napätia v oblastiach na severe s prevažne srbskými obyvateľmi.

Americký veľvyslanec v Prištine Jeffrey Hovenier sa vyjadril, že USA „predvídali dôsledky“ rozhodnutia „násilne dosadiť“ etnických albánskych starostov v štyroch obciach s väčšinovým srbským obyvateľstvom a „dôrazne radili“ kosovskému premiérovi Albinovi Kurtimu, aby zmenil svoj postup, no on radu ignoroval. V dôsledku toho rušia účasť Kosova na cvičeniach NATO Defender Europe 23. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Hovenier tiež uviedol, že USA zvažujú ďalšie opatrenia. Spojené štáty podľa jeho slov v súčasnosti „nemajú nadšenie“ pomáhať Kosovu v jeho úsilí získať širšie medzinárodné uznanie alebo pokrok smerom k členstvu v Európskej únii a NATO. Washington je silný spojenec Kosova.

Aj Európska únia obvinila kosovské úrady z destabilizácie situácie v severnom Kosove a varovala pred akýmikoľvek krokmi, ktoré by tam mohli podnietiť etnické napätie. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v utorok vyhlásil, že napätie v regióne sa musí skončiť.

Kríza sa viaže k aprílovým voľbám v štyroch obciach v Kosove, ktoré etnickí Srbi ignorovali, čo viedlo k tomu, že sa na obecné úrady dostali etnickí Albánci. Cez víkend predstavitelia etnických Albáncov zvolení vo voľbách vstúpili do obecných budov, čomu sa kosovskí Srbi pokúsili zabrániť. Napätie prerástlo do stretov s kosovskou políciou aj mierovými silami vedenými NATO. V meste Zveçan si strety vyžiadali 30 zranených príslušníkov mierových síl KFOR a 52 demonštrantov. Belehrad a Priština sa z eskalácie napätia navzájom obviňujú.

NATO v reakcii na situáciu pošle do Kosova ďalších 700 vojakov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Albin KurtiJens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy