Špecializovaný trestný súd bude v apríli riešiť, aký trest uložiť odsúdenému Adamčovi

Súd, kladivko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) vytýčil na pracovisku v Banskej Bystrici na 8. apríla verejné zasadnutie, na ktorom sa má zaoberať odsúdeným príslušníkom východoslovenského podsvetia Branislavom Adamčom. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, konkrétne by mal súd rozhodovať o uložení trestu za skutky, za ktoré bol Adamčo v minulosti uznaný za vinného.

Dôvodom je, že v inej trestnej veci mu súdy vyhoveli so žiadosťou o obnovu konania. Súd sa pritom záležitosťou mal zaoberať už vo februári, verejné zasadnutie však zrušil pre práceneschopnosť obhajcu odsúdeného.

Najvyšší súd SR v novembri 2021 potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý Adamčovi povolil obnovu konania v prípade vraždy podnikateľa Mariána Karcela z roku 2000. Za tú bol odsúdený na 15 rokov väzenia.

Keď bol následne na Špecializovanom trestnom súde odsúdený za členstvo v zločineckej skupine a ďalšiu vraždu Arpáda Nistora z roku 2004, ŠTS mu uložil súhrnný doživotný trest aj na základe predošlého odsúdenia.

Podľa trestného poriadku platí, že „ak bola povolená obnova konania a ide o niektorý z trestných činov, za ktoré bol právoplatne uložený úhrnný alebo súhrnný trest, a súd vrátil vec prokurátorovi do prípravného konania, určí po nadobudnutí právoplatnosti uznesenia povoľujúceho obnovu konania na verejnom zasadnutí rozsudkom primeraný trest za ostávajúce trestné činy“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Adamčo
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR