Špecializovaný súd rozhodne o psychiatrickej liečbe pre Sheilu, ktorá sa vyhrážala aj prezidentke

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
súd, sudca
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku má 10. augusta opätovne rozhodovať o uložení ochranného psychiatrického liečenia v prípade Sheily Sz. pôvodne stíhanej pre extrémizmus.

O uložení ochranného liečenia pritom rozhodol súd ešte v apríli tohto roku. Ako však pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, Najvyšší súd SR vec vrátil na opätovné rozhodnutie.

Spálila korán

Sheila Sz. čelila trestnému stíhaniu pre trestné činy výroby a rozširovania extrémistického materiálu, hanobenia rasy, národa a presvedčenia, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti a násilia proti skupine obyvateľov.

Stíhanie voči nej súviselo s videom, na ktorom ešte v roku 2017 ukazovala knihu s nápisom The Quran, o ktorej opakovane tvrdila, že je to korán. Na videu zverejnenom na internete z nej vytrhávala strany, hádzala ich na zem a potom ich zapálila.

Jednou zo strán si pritom na videu utrela zadok a roztrhanú knihu pomočila. Zároveň vyzývala na boj proti moslimom. Súd pôvodne v tejto veci vytýčil na začiatku tohto roku hlavné pojednávanie, neskôr však konanie zastavil.

Väzbu nahradili probačným dohľadom

Polícia Sheilu zadržala vo februári 2017, pričom v jej prípade navrhovali väzobné stíhanie. Najvyšší súd SR však v marci toho roku väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Obžalovaná bola opätovne zadržaná v októbri 2020.

Dôvodom boli obvinenia pre trestné činy hanobenia rasy a národa, prečin nebezpečného vyhrážania sa a iné skutky. Podľa medializovaných informácií sa totiž v ďalšom videu vyhrážala prezidentke Zuzane Čaputovej.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sheila Sz.Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd v Pezinku