Španielsky premiér poukázal na dovoz potravín a energií do EÚ, vyzýva k reindustrializmu

Pedro Sanchez
Španielsky premiér Pedro Sanchez hovorí s médiami pri príchode na summit EÚ v Bruseli 20. októbra 2022. Sanchez v pondelok 6. februára 2023 vyzval Európsku úniu, aby „reindustrializovala“ a ukončila svoju závislosť od energie, mikročipov a potravín z krajín mimo bloku a poučiť sa z nedostatku, ktorý vyvolala pandémia COVID-19 a vojna na Ukrajine. Foto: SITA/AP

Španielsky premiér Pedro Sánchez v pondelok vyzval Európsku úniu (EÚ), aby sa „reindustrializovala“. Tvrdí, že by sa nemala spoliehať na energie, mikročipy a potraviny z krajín mimo EÚ a poučila sa z nedostatku, ktorý vyvolali pandémia ochorenia COVID-19 a vojna na Ukrajine.

Sánchez vraví, že nedostatok spôsobený závislosťou od krajín mimo Únie poukázal na „vážnu hrozbu pre konkurencieschopnosť našich spoločností alebo pre bezpečnosť a blahobyt našich spoluobčanov“. Poukázal predovšetkým na mikročipy, ochranné prostriedky, zemný plyn a obilniny.

Miera inflácie v Španielsku je jedna z najnižších v Európe, čiastočne pre nízku závislosť od ruského zemného plynu. Španielska ekonomika rástla v poslednom štvrťroku vlaňajška viac, ako sa očakávalo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pedro Sánchez
Firmy a inštitúcie Európska únia