MADRID 20. decembra (WEBNOVINY) – Španielsky parlament vyslovil v utorok dôveru novej vláde konzervatívneho premiéra Mariana Rajoya. Za vládu hlasovalo 187 poslancov z 350-člennej dolnej komory, 149 bolo proti.
Hlavnou úlohou nového kabinetu bude vyviesť krajinu z ekonomickej krízy a naštartovať hospodársky rast. „Viem, že to bude ťažké, no som odhodlaný a mám nádej, že Španielsko pôjde smerom dopredu,“ vyhlásil po hlasovaní Rajoy.
Jeho vláda zloží v stredu prísahu do rúk kráľa Juana Carlosa a oficiálne sa ujme funkcie vo štvrtok. Prvé zasadanie sa uskutoční v piatok.
Rajoyova Ľudová strana sa stala jednoznačným víťazom nedeľňajších parlamentných volieb, keď získala 186 z 350 kresiel poslaneckej snemovne. Prvé kroky vlády bude sledovať celá Európska únia.
Brusel dúfa, že novému kabinetu sa podarí presvedčiť investorov, že krajinu dokáže vyviesť z krízy. Ak by si totiž Španielsko nedokázalo požičiavať za prijateľný úrok, hrozilo by, že skrachuje. Na jeho záchranu by podľa analytikov nepostačili ani všetky financie, ktoré členské štáty vložili do takzvaného eurovalu.
Rajoy sľubuje program výdavkových škrtov a daňových úľav pre firmy s cieľom dosiahnuť plánované znižovanie rozpočtového deficitu. Vo svojom prvom vystúpení na pôde parlamentu v pondelok uviedol, že reformné opatrenia sa zamerajú na rozpočtovú stabilitu, dokončenie reštrukturalizácie bánk a reformy vo verejnom sektore.
Program výdavkových škrtov a radikálnych zmien má nová vláda predložiť 30. decembra. Kabinet musí ušetriť ďalších 16,5 miliárd eur, aby dosiahol rozpočtové ciele v roku 2012.
Nový španielsky premiér Mariano Rajoy
Mariano Rajoy Brey má 56 rokov a narodil sa v Santiagu de Compostela, metropole španielskej autonómnej oblasti Galícia. Po ukončení štúdia na tamojšej univerzite nastúpil do štátnej správy. Začiatkom 80. rokov vstúpil do politiky na regionálnej úrovni, stal sa poslancom galícijského parlamentu a neskôr aj členom tamojšieho vládneho kabinetu.
Prelom v jeho politickej kariére nastal, keď sa Aliancia Ľudu, ktorej bol členom, zlúčila s ďalšími pravicovými hnutiami a začiatkom 90. rokov sformovali Ľudovú stranu. Rajoy sa v roku 1993 stal poslancom španielskeho parlamentu a po víťazstve vo voľbách o tri roky neskôr prvýkrát ministrom vo vláde premiéra Josého Maríu Aznara. Ten ako predseda doviedol Ľudovú stranu k víťazstvu aj voľbách v roku 2000 a ako staronový premiér urobil z Rayoja vicepremiéra a neskôr aj ministra vnútra.
Krátko pred ďalšími voľbami v roku 2004 Aznar oznámil svoj koniec v politike. Za svojho nástupcu si vybral Rajoya, ktorý sa tak stal novým lídrom ľudovcov a po následných voľbách aj lídrom opozície, keďže jeho stranu porazili socialisti na čele s Josém Luisom Rodríguezom Zapaterom.
Hlasovanie poznamenali predovšetkým udalosti v zahraničí – útoky na USA z 11. septembra 2001, invázia do Iraku a Afganistanu. Aznar vtedy stál pevne na strane amerického prezidenta Georgea W. Busha, čo rozdeľovalo španielsku verejnosť.
Krátko pred voľbami navyše tvrdo zasiahli krajinu teroristické útoky v Madride. Reakcia Aznarovej vlády, ktorá mylne obvinila z útokov hnutie Baskicko a jeho sloboda (ETA), pobúrila verejnosť, čo spôsobilo prehru Ľudovej strany. K moci v 46-miliónovom Španielsku sa tak dostali socialisti.
Tí vyhrali aj ďalšie voľby v roku 2008 a Rajoy zostal opäť v opozícii. Stalo sa tak napriek tomu, že mu pred voľbami vyjadrili podporu nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Napriek druhej volebnej porážke zostal lídrom španielskej opozície a pokračoval v tvrdej kritike Zapaterovej vlády, ktorá nakoniec vyústila do jeho dobrovoľného odchodu a vypísania predčasných parlamentných volieb.
Rajoy je ženatý a má dve deti.