Sólymos verí, že raz príde čas, keď na Slovensku úplne zmiznú z pultov igelitové tašky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igelitka
Foto: ilustračné, SITA/AP.

BRATISLAVA 31. júla (WebNoviny.sk) – Minister životného prostredia László Sólymos verí, že raz príde čas, keď na Slovensku úplne zmiznú z pultov igelitové tašky, tak ako je to v niektorých iných krajinách.

Ako povedal Sólymos pre agentúru SITA zákon, ktorý stanovil spoplatnenie používania tenkých igelitových tašiek, je krok dobrým smerom, ale na zmenu nestačia iba zákony a predpisy.

Slovák využije 400 igelitiek ročne

Minister upozornil, že tenké igelitové tašky, ktoré sa rozdávajú vo veľkom v hypermarketoch pri pokladniach, tvoria 90 percent odpadu. „Verím, že to hrozivé číslo, podľa ktorého slovenský občan využije ročne 400 igelitových tašiek, sa rapídne zníži,“ uviedol Sólymos.

Podľa ministra však treba zmeniť aj postoj predajcov a spotrebiteľov k používaniu igelitových tašiek. „Obchodné reťazce ich môžu prestať ponúkať svojim zákazníkom a spotrebitelia ich môžu odmietať, keď im ich ponúkajú,“ povedal.

Poriadok v systéme separovaného odpadu

Spoplatnenie používania plastových fliaš však podľa ministra nie je témou dňa. „Chceme urobiť poriadok v systéme separovaného zberu. Potom môžeme vyriešiť aj zálohovanie plastových fliaš,“ uviedol s tým, že ministerstvo životného prostredia dnes nastavuje a sfunkčňuje celý odpadový systém – od elektrospotrebičov, cez tetrapaky, až po pneumatiky.

„V tomto systéme majú priestor aj plastové fľaše. Teraz sa musíme sústrediť na túto úlohu. Preto návrh na zálohovanie plastových fliaš nie je otázkou týchto dní. Najprv musíme zabezpečiť zodpovednú odpadovú politiku pre všetky odpady,“ dodal Sólymos.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe László Sólymos
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR