Štát by mal podľa SNS prebrať vymáhanie výživného, navrhuje aj povinný trinásty plat

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) – Neplatenie výživného preberie z rodiča na seba štát. Taká je vízia Silného sociálneho štátu po roku 2020, ktorú pripravuje Slovenská národná strana (SNS). Agentúru SITA o tom informovala Júlia Kollárová zo Slovenskej národnej strany.

Podľa predsedu SNS Andreja Danka je predstavou strany, aby sociálna poisťovňa prebrala na seba povinnosť vymáhania alimentov pri nezodpovedných rodičoch, ktorým síce súd určil výživné, ale tí ho neplatia.

Nutnosť pomoci rodičom

Je to veľký problém najmä slobodných matiek, ale ide aj o isté percento otcov,“ vysvetlil Danko nutnosť pomoci rodičom, ktorí vychovávajú deti sami a majú problémy s platením súdom určeného výživného od druhého rodiča.

Zároveň by štát mal podľa neho v procese vymáhania nevyplateného výživného okrem súdnych záležitostí prebrať na seba aj povinnosť platenia financií pre rodičov, ktorých sa to týka. „Mamy, ale aj niektorí otcovia, sa nachádzajú naozaj v ťažkej situácii. Nemajú financie od druhého rodiča a zároveň musia ďalšie nemalé peniaze použiť na súdy. Pritom mnohí na to nemajú peniaze, aj preto je našou povinnosť pomôcť im,“ dodal ďalej Andrej Danko.

Vízia silného sociálneho štátu

Okrem vymáhania alimentov na strane sociálnej poisťovne je ďalšou víziou silného sociálneho štátu podľa SNS aj trinásty plat. „Sme presvedčení, že dobrou stimuláciou pre zamestnávateľov bude po odpracovaní dvanástich kalendárnych mesiacov aj trinásty plat. Pre podnikateľov bude tento plat v kombinácií s inými úľavami oslobodený od odvodových a daňových zaťažení. Takýto stimul by mal budovať sociálnu väzbu so svojimi  zamestnancami,“ uzavrel Danko.

Víziu Silného sociálneho štátu po roku 2020 by mala strana prijať na najbližšom sneme, ktorý pripravuje v apríli.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana