Snowden s manželkou chcú ruské občianstvo, v decembri privedú na svet syna

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Edward Snowden
Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden. Foto: archívne, SITA/AP

Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden má spoločne s manželkou v úmysle požiadať o ruské občianstvo. Zároveň si obaja chcú ponechať aj americký pas. Od roku 2013, keď Snowden odhalil, že americká vláda sleduje internetové dáta a komunikáciu ľudí, žije v Rusku, aby v unikol trestnému stíhaniu vo vlasti.

Snowden získal trvalý pobyt

Ako uviedol Snowdenov ruský právnik Anatolij Kučereňa, minulý mesiac mu v Rusku udelili trvalý pobyt. Jeho americká manželka Lindsay Millsová, ktorá s ním žije v Rusku, minulý týždeň oznámila, že čaká dieťa. Podľa právnika to bude chlapec, narodí sa v decembri a bude mať ruské občianstvo.

Po rokoch odlúčenia od rodičov, ja a moja žena netúžime byť odlúčení od nášho syna. Preto sa v tomto období pandémie a uzavretých hraníc uchádzame o dvojité občianstvo USA a Ruska,“ uviedol Snowden v pondelok s dôvetkom, že syna plánuje vychovať v zmysle amerických hodnôt vrátane slobody prejavu.

Rusko zmiernilo zákony

Rusko začiatkom tohto roka zmiernilo svoje prísne zákony o občianstve. Snowden tak bude môcť získať ruský pas bez toho, aby sa vzdal svojej americkej národnosti. Predtým zákon vyžadoval, aby sa cudzinci vzdali iných národností, aby mohli získať ruské občianstvo.

Snowden sa v Rusku drží v úzadí a občasne na sociálnych sieťach kritizuje tamojšiu vládnu politiku. Minulý rok uviedol, že je ochotný vrátiť sa do USA, ak bude mať zaručený spravodlivý proces.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anatolij KučereňaEdward SnowdenLindsay Millsová