Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu jednomyseľne hlasovala za odtajnenie informácií o pôvode koronavírusu

KORONAVÍRUS: Minoriadna situácia v New Yorku
Ulice mesta New York počas mimoriadnej situácie v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) v USA. New York, 28. marec 2020. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu v piatok jednomyseľne hlasovala za odtajnenie informácií amerických tajných služieb o pôvode ochorenia COVID-19. Udialo sa tak pri príležitosti tretieho výročia začiatku smrtiacej pandémie.

Po hlasovaní zákonodarcov v pomere 419:0 teraz zákon poputuje na podpis k prezidentovi Joeovi Bidenovi.

Tajné služby nie sú jednotné

„Americká verejnosť si zaslúži odpovede na každý aspekt pandémie ochorenia COVID-19, ako tento vírus vznikol, či sa vyskytol prirodzene alebo bol výsledkom udalosti v laboratóriu,“ povedal republikán z Ohia a predseda výboru pre spravodajské služby Michael Turner.

Americké spravodajské agentúry sú rozdelené v názore, či koronavírus pochádza z laboratória alebo preskočil na ľudí zo zvierat.

Pôvod nemusí byť vôbec známy

Riaditeľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Christopher Wray pred niekoľkými dňami povedal, že je presvedčený, že koronavírus spôsobujúci COVID-19 „s najväčšou pravdepodobnosťou“ pochádza z „laboratória spravovaného čínskou vládou“.

Odborníci však tvrdia, že skutočný pôvod pandémie koronavírusu nemusí byť známy dlhé roky, ak vôbec niekedy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michael Turner