Video: Z Egypta letecky dopravili 13-mesačné dieťa s vážnou infekciou, rodinu prijali na Kramároch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dieta.jpg
Matku s dieťaťom previezli do nemocnice na Kramároch. Foto: Ministerstvo vnútra SR
  • aktualizované 29. júla, 15:24

BRATISLAVA 29. júla (Webnoviny.sk) – Letecký útvar Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v noci na sobotu zabezpečil letecký transport len 13-mesačného dieťaťa z Egypta. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministra vnútra Ivan Netík.

Dievčatko bojuje so závažnou infekciou

Upresnil, že malé dievčatko spolu s rodičmi a súrodencom v sobotu skoro ráno previezli na Slovensko a všetkých štyroch po prílete dopravili sanitky do nemocnice na bratislavských Kramároch. Ministerstvo vnútra SR na transporte malej pacientky spolupracovalo s ministerstvom zahraničných vecí a ministerstvom zdravotníctva.

„Malé dievčatko ochorelo na závažné infekčné ochorenie počas dovolenky so svojimi rodičmi a ďalším súrodencom v letovisku Marsa Alam. Stav malej pacientky sa rapídne zhoršil. Vzhľadom na to, že nemocnica v dovolenkovej destinácii nebola uspôsobená na diagnostiku a liečbu dievčatka, egyptskí lekári odporučili čo najrýchlejší transport na Slovensko,“ pripomenul Netík.

Poisťovňa by rodinu priviezla až v nedeľu

Zdravotná poisťovňa, v ktorej bola rodina počas dovolenky v Egypte poistená, by dokázala podľa hovorcu ministra vnútra zabezpečiť letecký prevoz až v nedeľu podvečer.

„Aj preto sa Ministerstvo vnútra SR rozhodlo do Egypta poslať letecký špeciál. V priebehu štyroch hodín od nahlásenia udalosti odletel do egyptskej Hurghady, kde medzitým pacientku previezli, stroj Fokker 100 s medicínskym vybavením a tímom lekárov z Nemocnice sv. Michala v Bratislave,“ dodal hovorca.

Dieťa je mimo ohrozenia života

Ministerstvo zdravotníctva pre médiá potvrdilo transport z letiska do Univerzitnej nemocnice Bratislava na Kramároch.

„Zdravotníci poskytujú dieťaťu potrebnú zdravotnú starostlivosť. Malá pacientka je v stabilizovanom stave mimo ohrozenia života. Výsledky prvých klinických vyšetrení ukazujú, že by nemalo ísť o cudzokrajnú chorobu,“ informovala v písomnom stanovisku agentúru SITA hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Malé deti neodporúčajú brať do tropických krajín

Hlavný hygienik SR Ján Mikas odporúča rodičom deti do troch rokov zvážiť cestovanie do tropických krajín. Upozorňuje, že deti do jedného roka by nemali byť vôbec vystavované slnečnému žiareniu.

Píše sa to v stanovisku Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v súvislosti s dievčatkom dovezeným z Egypta, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa ÚVZ SR Zuzana Drobová.

„Pred plánovanou cestou je nutne poradiť sa s detským lekárom, pričom pediater by mal poznať účel cesty, dĺžku predpokladaného pobytu, typ ubytovania, prostredie či spôsob stravovania. Ošetrujúci lekár informuje o očkovaniach, liekoch na samoliečbu, prevencii niektorých ochorení či spôsobe ako obmedziť riziko v zahraničí,“ uvádza ÚVZ v svojom stanovisku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Mikas