Slovensko nakúpi bojové obrnené vozidlá Patria, fínska ponuka bola zo všetkých najlepšia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ARMÁDA: Medzinárodné cvičenie Slovenský štít 2018
Prototyp osemkolesového transportéru Patria. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.

Ponuka fínskej vlády na nákup bojových obrnených vozidiel Patria AMV XP bola expertným projektovým tímom vyhodnotená ako najlepšia. Informoval o tom štátny tajomník Ministerstva obrany SR (MO SR) Marian Majer vo svojom profile na sociálnej sieti.

Zdĺhavý proces výberu

V tejto súvislosti sa Majer stretol s ministrom pre rozvoj a zahraničný obchod Fínska Villem Skinnarim. Slovensko dostalo päť ponúk na obstarávanie obrnených vozidiel 8×8, a to od Českej republiky, Fínska, Rumunska, Španielska a Spojených štátov amerických.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„V súčasnosti je vyhodnotenie súťaže vo forme štúdie uskutočniteľnosti na posudzovaní Útvaru hodnoty za peniaze a zároveň bude predložené do medzirezortného pripomienkového konania. Po ukončení tohto procesu a zapracovaní pripomienok ministerstvo obrany odporučí nákup tejto techniky vláde SR. Verím, že sa tak ukončí niekoľkoročný a zdĺhavý proces výberu, ktorý pokladáme pri modernizácii pozemnej techniky za jeden z kľúčových,“ napísal štátny tajomník MO SR.

Slovensko plánuje ešte jeden nákup

Vláda 8. septembra schválila začatie obstarávania 76 kusov bojových obrnených vozidiel 8×8 za 332,2 milióna eur.

Ponuky vláde predložilo USA a spoločnosť GDLS s vozidlom Stryker, Španielsko a spoločnosť GDELS Santa Barbara Sistemas s vozidlom Dragon (Piranha V), Fínsko a spoločnosť Patria Land Oy s vozidlom Patria AMV XP, Česko a spoločnosť Tatra Defence Vehicle s vozidlom Pandur II a Rumunsko a spoločnosť GDELS Mowag GmbH s vozidlom Piranha V.

Slovensko tiež plánuje zaobstarať 152 kusov pásových bojových obrnených vozidiel a pásových obrnených vozidiel za 1,739 miliardy eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marian Majer
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRÚtvar hodnoty za peniaze