Slovensko sa bude opätovne pokúšať zaradiť do sietí INHOPE a Insafe, v ktorých chýba ako jediná krajina Európskej únie

Sexuálne zneužívanie, dieťa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko sa bude opätovne pokúšať zaradiť do sietí INHOPE a Insafe, v ktorých chýba ako jediná krajina Európskej únie. To je jeden z cieľov Akčného plánu k Národnej koncepcii ochrany detí v digitálnom priestore na roky 2022 – 2023, ktorý na stredajšom rokovaní schválila vláda.

Ako vysvetlilo ministerstvo práce, ktoré materiál predložilo, v rámci siete INHOPE ide o opätovné vytvorenie linky pre nahlasovanie materiálu zobrazujúceho sexuálneho zneužívanie detí a jej medzinárodné napojenie na sieť takýchto liniek. V prípade Insafe ide o vytvorenie Centra bezpečného internetu.

Predložený akčný plán obsahuje úlohy zamerané na prevenciu, intervenciu, ale aj následnú starostlivosť o obete aj páchateľov trestnej činnosti v tejto oblasti. Medzi významné aktivity vyplývajúcich z akčného plánu zaradilo ministerstvo práce podporu projektov zameraných na mediálnu výchovu, mediálnu gramotnosť a rozvoj kritického myslenia a aktualizáciu vzdelávacích dokumentov o témy súvisiace s ochranou detí v digitálnom priestore.

Do akčného plánu sú okrem ústredných orgánov štátnej správy zapojené aj mimovládne organizácie a vedecko-výskumné inštitúcie. Koordinačným útvarom pre oblasť ochrany detí v digitálnom priestore je Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európska úniaMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRVláda SR