Slovensko poskytne Ukrajine ďalší vojenský materiál za viac než štyri milióny eur, druhú dodávku posiela aj Česko

Ruský útok na Ukrajinu
Ukrajinskí vojaci vo vojenskom vozidle v Mariupole na Ukrajine. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 27. februára 16:49

Slovensko poskytne Ukrajine ďalší vojenský materiál. Vyplýva to z návrhu rezortu obrany, ktorý v nedeľu schválila vláda.

„Napriek opakovaným tvrdeniam Ruskej federácie, že odmieta akékoľvek agresívne zámery, 21. februára 2022 Ruská federácia uznala nezávislosť dvoch separatistických oblastí tzv. Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, čím došlo k porušeniu medzinárodného práva a opätovnému narušeniu zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc,“ konštatuje vláda s tým, že následne sa Rusko dopustilo nevyprovokovanej vojenskej agresie.

Zápas Ukrajincov nie len za svoju krajinu

Ako po nedeľňajšom mimoriadnom zasadnutí vlády informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), Slovensko dodá Ukrajine systémy protivzdušnej obrany a tiež protitankové strely. Doplnil, že ide o vybavenie, ktoré ukrajinská strana požadovala a Slovensko bolo schopné ho dodať.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Celkovo ide o materiál, ktorý má hodnotu 4,5 milióna eur“ povedal Naď. Dodal, že ak bude Slovensko môcť pomôcť znova, opäť tak urobí. „To čo dnes sa deje na Ukrajine je zápas Ukrajincov nie len za svoju krajinu, ale aj za budúcnosť celej Európy,“ vyhlásil minister.

Ďalší vojenský materiál daruje aj Česko

Aj česká vláda schválila dar vojenského materiálu pre Ukrajinu, a to vo výške 400 miliónov korún. Ako informuje spravodajský portál TN.cz, v Českej televízii to povedala ministerka obrany Jana Černochová. Ministerka vysvetlila, že vojenský materiál nemôže bližšie špecifikovať, ale nie sú to ľahké zbrane.

Česko už Ukrajine darovalo jednu dodávku vojenského materiálu. Černochová v sobotu uviedla, že Česko dalo Ukrajine 30-tisíc pištolí, 7 000 útočných pušiek, 3 000 guľometov, desiatky pušiek pre ostreľovačov a milióny nábojov.

Česká armáda na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter v nedeľu informovala, že časť nákladu v nedeľu popoludní vo vlaku dorazila na miesto určenia a začali ho postupne vykladať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana ČernochováJaroslav Naď
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRVláda SR