Slovensko musí urýchlene prijať novelu zákona o lesoch, zdôrazňuje Fond na ochranu prírody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
les, stromy
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 1. februára (WebNoviny.sk) – Fond na ochranu prírody (WWF Slovakia) vyzval vládu, aby čo najskôr prijala novelu zákona o lesoch z dielne ministerstva pôdohospodárstva a novelu zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne ministerstva životného prostredia. Urobil tak v reakcii na konanie Európskej komisie voči Slovensku za nedostatočnú ochranu niektorých druhov a biotopov.

Lepšia ochrana starých lesov

„Vyzývame vládu a kompetentné inštitúcie, aby tieto navrhované novely a kľúčové úpravy v nich zaradili medzi svoje priority,“ uviedol WWF Slovakia na sociálnej sieti s tým, že práve zmeny v spomínaných zákonoch by mali posilniť aspekt ochrany prírody. Obe novely sú už v pripomienkovom konaní, na ktorom sa zúčastnil aj WWF Slovakia.

„Naše pripomienky smerovali práve k lepšej ochrane starých smrekových lesov pred náhodnou ťažbou a k posilneniu kompetencií orgánov ochrany prírody, ktoré by mali byť o náhodnej ťažbe vopred informované a mali by mať možnosť posúdiť, či je v súlade s predmetom ochrany biotopov a druhov,“ zdôraznil WWF Slovakia.

EK konštatovala, že stav viacerých druhov živočíchov a rastlín a ich biotopov na Slovensku je nepriaznivý, najvýraznejšie to postihlo hlucháňa, ktorý je na pokraji vyhynutia.

Vzácne druhy živočíchov

EK zaslala Slovensku takzvané odôvodnené stanovisko, na ktoré musí do dvoch mesiacov odpovedať a vysvetliť, aké kroky prijalo alebo plánuje prijať na riešenie tejto situácie. Pokiaľ nebude náprava, Komisia môže Slovensko zažalovať na Európskom súdnom dvore za neplnenie záväzkov.

„Európska komisia už v júli minulého roka vyzvala Slovensko, aby zosúladilo svoje zákony s európskymi smernicami o ochrane prírody, podľa ktorých musia byť lesohospodárske aktivity v chránených územiach predmetom hodnotenia vplyvov na chránené druhy a biotopy,“ pripomenul WWF Slovakia.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) už uviedlo, že novelu zákona o ochrane prírody a krajiny je nutné v záujme ochrany prírody prijať čo najskôr.

Nová legislatíva sa sústredí aj na ochranu vzácnych druhov živočíchov a rastlín, obmedzuje vykonávanie veľkoplošnej ťažby v chránených územiach a posilňuje právomoci štátnych orgánov ochrany prírody.

Nepriaznivý stav populácie

Vlani tiež MŽP vypracovalo program záchrany hlucháňa hôrneho a tetrova hoľniaka, ktorý predstavuje konkrétne opatrenia na ochranu tohto druhu a jeho územia.

Ochranári už dlhší čas poukazujú na nepriaznivý stav populácie a biotopov hlucháňa a tetrova. Hlavnou príčinou veľkého poklesu jeho populácie je intenzívna ťažba dreva v horských oblastiach a úbytok starých lesov, ktoré obýva. Od roku 1972 klesla populácia hlucháňa na Slovensku asi o 76 percent, pričom trend pokračuje.

V roku 1972 uvádzali štatistiky 3 697 jedincov, jeho súčasná populácia sa u nás odhaduje na 646 až 866 jedincov. „Slovensko stráca biotopy hlucháňa, a to najmä pre ťažbu dreva v starých smrekových lesoch z dôvodu takzvanej ochrany pred lykožrútom,“ uzavrel WWF Slovakia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia