Slovenskí volejbalisti v Európskej lige nečakane prehrali

Volejbal
Roman Ondrušek, Martin Sopko a Štefan Chrtiansky vo volejbalovom zápase kvalifikácie o postup na Olympijské hry medzi Slovenskom a Španielskom. Poprad, 26. november 2011. Foto: SITA/Gabriel Lipták

VIEDEŇ 14. júna (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti nečakane prehrali vo svojom piatkovom druhom vystúpení vo Viedni na úvodnom turnaji A-skupiny základnej fázy X. ročníka Európskej ligy s domácimi Rakúšanmi 1:3 (-22, 15, -18, -19).

Nedokázali zopakovať svoj „pohodový“ výkon zo štvrtkového súboja s Dánmi (zvíťazili 3:0 – pozn.) a tentoraz vyšli bodovo naprázdno. V sobotu o 20.30 h čaká na zverencov Štefana Chrtianskeho st. záverečný súboj celého turnaja s Belgičanmi.

Rakúsko – Slovensko 3:1 (22, -15, 18, 19)

102 min, rozhodovali: Zdraveski (Maced.) a La Micela (Tal.), 400 divákov

Rakúsko: Ichovski (1 bod), Binder (1), Berger (10), Wohlfahrtstätter (6), Zass (14), Schneider (6), libero Kroiss (Guttrmann /4/, Blagojevic /0/, Ringseis /0/, Thaller /0/)

Slovensko: Paták (5), Piovarči (5), Michalovič (10), Štefan Chrtiansky ml. (8), Kohút (9), Zaťko (5), libero Ondrušek (Bencz /0/, Masný /0/, Javorčík /0/, Kašper /0/)

Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): „Rakúšania išli do všetkého s rizikom a vyšlo im to. Očakával som takúto taktiku. Rozhodovali detaily v koncovkách setov, v ktorých boli domáci úspešnejší. Štatisticky sme síce vyhrali na bloky 15:6, ale nebolo to v dôležitých momentoch, keď sa lámal zápas. V prvom aj treťom sete sme mali veľa šancí ubrániť Rakúšanov, ale neboli sme dôslední. Za každú chybičku, ktorú sme urobili, sme zaplatili. Musím uznať, že Rakúšania potvrdili výborný výkon zo štvrtkového zápasu proti Belgičanom. My stále striedame výborné momenty so slabými.“

Po úvodnej „oťukávacej“ časti zápasu začali Slováci potvrdzovať rolu favorita. Keď na technický oddychový čas išli s trojbodovým náskokom (12:9), zdalo sa, že držia réžiu vo svojich rukách.

O chvíľu však bolo vyrovnané a začalo sa naťahovanie o každý bod. Prvý setbal mali zverenci trénera Chrtianskeho, ale nevyužili ho. Potom sa do jednobodového náskoku dostali domáci Rakúšania a na tretíkrát sa im podarilo set uzavrieť na 24:22 a ujali sa vedenia 1:0.

Druhé dejstvo bolo maximálne vyrovnané do stavu 11:11, od toho momentu ale už kraľovali na ihrisku slovenskí volejbalisti. Poľahky vyhrali 21:15 a začínalo sa akoby odznova.

Tretí set patril domácim. Vynikajúco blokovali, vychádzali im riskantné útoky. Slováci len doťahovali ich náskok a aj keď sa im podarilo vyrovnať na 11:11 a potom ešte aj na 14:14, rozbehnutých Rakúšanov nezastavili. Tí zvíťazili 21:18 a opäť sa ujali vedenia.

Slovákom akoby chýbala psychická pohoda. Nevychádzalo im podanie, domácim sa zase darilo chytať v poli nemožné lopty. V polovici štvrtej hry odskočili na rozdiel troch bodov a aj keď potom „chrtianskovci“ dokázali vyrovnať na 17:17, Rakúšania nadšeným výkonom – hnaní fanúšikmi na tribúnach – dotiahli zápas k víťazstvu 3:1.