Slovenskí volejbalisti jasne porazili Čechov

Slovensko - Česko 3:0 (17, 14, 17)
Sprava: Adam Bartoš, Michal Finger a Aleš Holubec z Česka počas medzištátneho prípravného zápasu mužov Slovensko - Česká republika. Poprad, 30. máj 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 30. mája (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili vo štvrtkovom prípravnom zápase v Poprade nad Čechmi hladko 3:0 (17, 14, 17).

Predviedli výborný výkon, svojho súpera prevýšili vo všetkých činnostiach. Po treťom sete sa tréneri oboch tímov dohodli na odohraní ďalších neoficiálnych setov.

V zápase, ktorý obom tímom slúžil ako príprava na účinkovanie v blížiacej sa Európskej lige, sa hrali sety iba do 21.

Správna rada Svetovej volejbalovej federácie (FIVB) totiž rozhodla, že všetky duely v tohtoročnej Európskej lige mužov aj žien sa budú hrať na tri víťazné sety, ale len do 21 bodov.

V každom sete okrem tajbrejku bude jeden technický oddychový čas pri 12 bodoch. Nový bodovací systém má zatiaľ testovací charakter, FIVB tento krok odôvodnila tým, že chce harmonizovať pravidlá volejbalu a bechvolejbalu.

Výsledok – štvrtok:

Slovensko – Česko 3:0 (17, 14, 17 – v dodatkovom neoficiálnom sete 21:19)

66 min, rozhodovali: Malík a Daruľa, 800 divákov

Slovensko: Paták, Kašper, Michalovič, Štefan Chrtiansky ml., Kohút, Zaťko, libero Ondrušek

Česko: Ticháček, Hýský, Široký, Finger, Bartoš, Holubec, libero Kopáček (Kriško, Janouch, Mauer)

Obrazom: Prípravný zápas v Poprade ovládli Slováci

Hráči Česka počas medzištátneho prípravného zápasu mužov Slovensko - Česko. Poprad, 30. máj 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Hráči Slovenska počas medzištátneho prípravného zápasu mužov Slovensko - Česko. Poprad, 30. máj 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
Peter Kašper zo Slovenska (vľavo) počas medzištátneho prípravného zápasu mužov Slovensko - Česká republika. Poprad, 30. máj 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
Zľava: Matej Paták, Peter Michalovič a Peter Kašper zo Slovenska počas medzištátneho prípravného zápasu mužov Slovensko - Česko. Poprad, 30. máj 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

I. set

Slováci sa od začiatku odvážne pustili do súpera a ten sa chvíľami iba prizeral akciám, ktoré roztlieskali slušne zaplnenú popradskú Arénu. Ich náskok utešene narastal najmä vďaka výbornej obrane na sieti a vtipným útočným akciám.

Po technickom oddychovom čase síce prišiel na domácich kratučký útlm, ale Česi to dokázali využiť iba na zníženie náskoku. Zverenci trénera Štefana Chrtianskeho st. si poľahky udržali vedenie, vyhrali prvý set 21:17 a ujali sa vedenia 1:0.

II. set

Aj do druhého dejstva mali lepší nástup slovenskí volejbalisti. Zbierali bod za bodom, ich náskok narastal, hra sa divákom páčila. V polovici setu však začali hostia znižovať a dostali sa na rozdiel jediného bodu (11:10).

Domáci ale opäť predviedli niekoľko oku lahodiacich akcií, Česi si absolútne nedokázali poradiť s ich perfektne stavanými blokmi. Konečný výsledok 21:14 je už na hranici debaklu, Slováci viedli už 2:0.

III. set

Na začiatku tretieho setu sa hostia po vynikajúcom bloku na Michaloviča prvýkrát v zápase ujali vedenia (2:1) a akoby ich to naštartovalo k obratu. Zrazu to boli oni, kto držal taktovku. Ich rozlet nezastavil ani oddychový čas, ktorý si vyžiadal slovenský kouč za stavu 5:7 z pohľadu domáceho tímu a o chvíľu to bolo už 5:9.

Svoje kvality však potom predviedol univerzál Peter Michalovič a od stavu 12:12 sa vlastne začínalo od začiatku. To však už boli vo vedení Slováci, ktorí síce potrebovali dva mečbaly, aby dotiahli aj tretí set k víťazstvu 21:17 a celkovému triumfu 3:0.

Hlasy:

Štefan Chrtiansky (tréner SR): „Som spokojný s hrou i výsledkom. Bolo vidieť, že sme lepší. Chlapci zahrali vynikajúco v obrane, vychádzal nám rýchly útok stredom. To boli dve veci, ktoré sme si chceli vyskúšať a obe nám vyšli. Samozrejme, pred nami je ešte kus práce. Nevyhli sme sa drobným chybičkám, ale výsledok to neovplyvnilo.“

Emanuel Kohút (blokár, kapitán SR): „Určite to nebol taký jednoduchý zápas, ako ukazuje konečný výsledok. Sme však radi, že nám to takto vyšlo. Výsledok 3:0 letí do sveta, nám sa podarilo ukázať divákom kvalitný volejbal. Zabrali sme na servise, kvalitne sme bránili. Tím sa omladil, všetci majú obrovskú motiváciu.“

Roman Ondrušek (libero SR): „Bodové rozdiely v jednotlivých setoch jasne hovoria o tom, kto bol lepší. Hrali sme pekne, organizovane, nerobili sme nejaké zbytočné chyby. Naopak, súpera sme svojou hrou prinútili chybovať. Našou najsilnejšou zbraňou bola kvalitná obrana. V tejto fáze prípravy sme podali veľmi sme podali veľmi slušný výkon.“