Slovenskí exportéri majú k dispozícií kompletný zoznam sankcií online, zahŕňa aj aktuálne balíky vyvolané vojnou na Ukrajine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia, Rusko, sankcie, konflikt
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenskí exportéri majú k dispozícii komplexný zoznam sankcií vyvolaných vojenským konfliktom na Ukrajine. Rada slovenských exportérov totiž aktualizovala dokument „Sankčný kompas podnikateľa“.

Orientácia v obchodných aktivitách

Ten zahŕňa aktuálne sankčné balíky Európskej únie, vrátane desiateho, najnovšie sankcie voči Rusku a Bielorusku zo strany USA a Veľkej Británie, ako aj kontra sankcie a protiopatrenia Ruskej federácie. Je dostupný online na stránke www.exporteri.sk v slovenskom aj anglickom jazyku.

„Cieľom publikácie je v rámci jedného dokumentu poskytnúť prehľad sankčných režimov komplexne a úplne, aby sa vedel slovenský exportér zorientovať v tom, ktoré obchodné aktivity sú zakázané a ktoré nie. Nakoľko sa verejne komunikujú iba reštriktívne opatrenia na úrovni Európskej únie, tieto predstavujú iba časť celkového portfólia platných sankcií a dávajú tak neúplný obraz pre verejnosť,“ uviedol predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek.

Informácie sú neúplne a nejasné

Ako doplnil podpredseda rady Zulf Hyatt-Khan, podnikatelia sa na nich často obracajú so žiadosťou preveriť, ktorý tovar je na sankčnom zozname a ktorý nie.

„Z toho usudzujeme, že sú informácie ohľadom sankčných režimov neúplné a nejasné, ako aj ťažko dohľadateľné,“ objasnil. Situácia sa podľa neho zároveň dynamicky vyvíja, preto bolo nutné minuloročnú publikáciu aktualizovať.

Rada slovenských exportérovje podnikateľské združenie, ktoré sa venuje problematike medzinárodného obchodu a exportu. Je členom Rady vlády pre konkurencieschopnosť a produktivitu, ako aj certifikovaným klastrom Európskej únie.

V rade sa angažujú rôzne osobnosti a odborníci, vrátane podnikateľov, bývalých ministrov, veľvyslancov, diplomatov a rôznych tuzemských a zahraničných profesionálov z oblasti ekonomiky a medzinárodného obchodu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukáš Parízek
Firmy a inštitúcie Európska úniaRada slovenských exportérov