Slovenské basketbalistky zdolali Belgičanky 63:54

Gabriela Kubatová
Zľava: Gabriela Kubatová zo Slovenska a Julie Vanloo z Belgicka v kvalifikačnom zápase C skupiny Slovensko - Belgicko o postup na ME 2013 v basketbale žien. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Vojtko

BRUSEL 4. júla (WEBNOVINY) – Basketbalistky Slovenska zvíťazili v stredajšom kvalifikačnom stretnutí o postup na majstrovstvá Európy 2013 v základnej C-skupine v Bruseli nad Belgičankami 63:54 (28:36).

Do tabuľky si pripísali štvrtú výhru v piatom súboji, môžu teda mať oprávnené optimistické vyhliadky smerom k účasti na budúcoročnom šampionáte vo Francúzsku, kam sa kvalifikujú dve najúspešnejšie družstvá zo skupiny.

Zverenky Ivana Vojtka nastúpia v ďalšom stretnutí v sobotu 7. júla v Poprade proti Litovčankám (18.00).

Slovenky v I. štvrtine, v ktorej inkasovali priveľa, až 20 bodov (v domácom stretnutí proti Belgičankám dostali celkovo iba 49 bodov – pozn.), ani raz neviedli.

V 8. min svietil na tabuli stav 11:11, keď Belgičanky vydareným úsekom 9:4 získali na konci úvodnej desaťminútovky mierny 5-bodový náskok (20:15), ktorý mali aj v 12. min (24:19).

Zabrala však Vyňuchalová, vďaka ktorej výber SR znížil na 23:24. Domácim pomohol oddychový čas, dali päť bodov v šnúre a znova mierne odskočili.

V závere I. polčasu si dokonca vypracovali dvojciferný náskok, keď na rozdiel 11 bodov (36:25) zvýšila trojkou Hendrickxová.

V záverečnej minúte prvej polovice duelu však rovnakou mincou „oplácala“ Jalčová a skresala z narastajúceho slovenského manka.

Belgičanky po obrátke viedli 40:32 v 25. min, ale neudržali solídny náskok, keď inkasovali 11-bodovú šnúru. Slovenky výrazne zabrali, zaskvela sa najmä striedajúca Tetemondová, ktorá si v 36. min „vypýtala“ od súperky nešportovú osobnú chybu.

Najprv premenila oba dva nariadené trestné hody, následná lopta pre Slovenky vyústila do jej úspešnej trojkovej strely a krátko potom pridala ešte jeden z dvoch trestných hodov – vybojovala vedenie 43:40. Zverenky Ivana Vojtka ho ešte do konca tretej štvrtiny zdvojnásobili a karta sa začala obracať.

Znova Tetemondová trojkou v 32. min získala pre SR 9-bodový náskok 54:45, Jalčová po rýchlom brejku zvýšila na dvojciferný rozdiel 56:45 a hostky už úspešne odrazili záverečný atak domácich basketbalistiek.