Slovenská ekonomika bude v druhom štvrťroku stagnovať, odhaduje RRZ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku tohto roka podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) klesne medzikvartálne o 1,4 %. V druhom štvrťroku rada odhaduje stagnáciu ekonomiky.

Ako ďalej uviedla rozpočtová rada na sociálnej sieti, vzhľadom na uvoľňovanie opatrení by sa mal výhľad ekonomiky postupne zlepšovať.

„K zlepšenému odhadu oproti minulému mesiacu prispeli lepšie februárové dáta o čistom exporte a medzimesačný rast tržieb v domácich odvetviach okrem stavebníctva a dopravy,“ uviedla RRZ.

Odhad je spojený s veľkou neistotou

Rozpočtová rada totiž pred mesiacom prognózovala na prvý kvartál tohto roka medzikvartálny pokles slovenskej ekonomiky o 3,2 % a na druhý štvrťrok jej mierny rast pod jedným percentom.

„Naďalej je však odhad spojený s veľkou neistotou a marcové čísla, ktoré zverejní Štatistický úrad SR nasledujúce týždne, môžu odhad výrazne zmeniť,“ upozorňuje RRZ. Štatistici zverejnia rýchly odhad hrubého domáceho produktu za prvý štvrťrok tohto roka 18. mája.

Oživenie zostáva veľmi krehké

Oživenie zostáva podľa rozpočtovej rady krehké i napriek prudkému nárastu optimizmu firiem a spotrebiteľov v apríli.

„Stabilizácia pandemickej situácie bude u nás i v zahraničí len postupná a možno očakávať v priebehu roka ďalšie výrazné výkyvy ekonomickej aktivity,“ dodáva RRZ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Rada pre rozpočtovú zodpovednosťŠÚ Štatistický úrad SR