Slovenky môžu pomôcť ženám s onkologickým ochorením, Liga proti rakovine spustila výzvu Vystrihaj sa Slovensko

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pomôcť onkologickým pacientom sa dá aj darovaním vlasov. Vyzýva na to Liga proti rakovine v rámci svojho projektu Vystrihaj sa Slovensko.

Chemoterapia pripaví ženy o vlasy

Jeho cieľom je pomôcť zabezpečiť ženám s rakovinou parochňu, aby čo najmenej trpela ich psychika. Nádorové ochorenia sú v súčasnosti druhou najčastejšou príčinou úmrtia na Slovensku.

Onkologickí pacienti často musia absolvovať liečbu chemoterapiou. Tá je najmä pre ženy veľkým strašiakom a mnohé ju dokonca pre stratu vlasov odmietajú podstupovať, uviedla výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.

„Vlasy – koruna krásy. Ak o ne žena v dôsledku ochorenia príde, môže to u nej vyvolať psychické problémy. Často sa stretávame s pacientkami, ktoré prežívajú pocity úzkosti, depresie, obávajú sa ako bude reagovať okolie na ich zmenenú vizáž,“ povedala Kováčová a dodala, že pre mnohé pacientky je kúpa parochne finančný výdavok, ktorý si nemôžu dovoliť.

Parochne na mieru

Vlasy od darcov využíva Liga proti dvoma spôsobmi. Jednou alternatívou je parochňa z pravých vlasov, ktorá sa vyrába na mieru z darovaných vlasov.

„Druhou je kúpa parochne, ktorú dokážeme pacientke zaobstarať oveľa rýchlejšie. Jej financovanie je zabezpečené odpredaním časti darovaných vlasov, ktoré z kapacitných dôvodov a reálnych možností vlásenkárky nie je možné spracovať,“ priblížila Kováčová.

Darcovia podľa nej môžu mať dobrý pocit z toho, že ich ostrihané vlasy budú v každom prípade efektívne a zmysluplne využité.

Občianske združenie Liga proti rakovine pomáha onkologickým pacientom a ich rodinám viac ako 32 rokov. Dôraz kladie aj na informovanie o dôležitosti prevencie pred onkologickým ochorením. Počas svojej existencie roky presadzovalo zavedenie skríningov na Slovensku. I vďaka tomuto úsiliu aktuálne fungujú tri skríningové programy – skríning kolorektálneho karcinómu, prsníka a krčka maternice.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Kováčová