Slovenka Zuzana Čaputová získala Goldmanovu cenu

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V treťom sektore pôsobí od roku 1998, od roku 2010 spolupracuje s Via Iuris ako advokátka. Venuje sa téme 'verejná kontrola verejnej moci'. Je spoluautorkou viacerých publikácii a členkou celosvetovej siete environmentálnych právnikov ELAW. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA/SAN FRANCISCO 18. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenská právnička a aktivistka Zuzana Čaputová získala za boj proti pezinskej skládke odpadov Goldmanovu environmentálnu cenu. Mená šiestich laureátov zverejnila Nadácia Goldman Environmental Foundation v pondelok ráno.

Cena má zviditeľniť nielen jej držiteľov, ale najmä ich prácu

Významné medzinárodné ocenenie za jej pôsobenie v rámci iniciatívy proti skládke, ako aj za dlhoročnú právnickú prácu v oblasti ochrany životného prostredia, si preberie večer v San Franciscu.

Goldmanova cena je často prirovnávaná k Nobelovej cene v oblasti environmentalistiky, udeľuje sa od roku 1990. Jej laureátov nominujú renomované environmentálne organizácie a experti z celého sveta za trvalý a významný prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Vyberá ich medzinárodná porota.

Cena má zviditeľniť nielen jej držiteľov, ale najmä ich prácu. Odovzdávajú ju každoročne v apríli v čase celosvetových osláv Medzinárodného Dňa zeme v San Franciscu.

Proti skládke sa tiež protestovalo, a to nielen v Pezinku

Prípad pezinskej skládky, ktorá vzbudila veľký odpor u miestnych obyvateľov, rezonoval v médiách niekoľko rokov. V súčasnosti je uzavretá, odpad tam nevozia. Ide o výsledok snahy aktivistov, ako aj samotného mesta Pezinok. Prípad sa dostal na stôl Najvyššieho i Ústavného súdu, zaoberal sa ním aj Súdny dvor Európskej únie. Do europarlamentu zase smerovala petícia Pezinčanov.

Proti skládke sa tiež protestovalo, a to nielen v Pezinku, ale aj pred Úradom vlády SR či ministerstvom životného prostredia. Prvá veľká demonštrácia bola v roku 2008. Povolenie potrebné na prevádzku skládky zrušil o päť rokov neskôr Najvyšší súd. Pezinčanov vtedy zastupovala práve Čaputová, ktorá bola aj jednou z tvári občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta.

Zuzana Čaputová vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V treťom sektore pôsobí od roku 1998, od roku 2010 spolupracuje s Via Iuris ako advokátka. Venuje sa téme „verejná kontrola verejnej moci“. Je spoluautorkou viacerých publikácii a členkou celosvetovej siete environmentálnych právnikov ELAW.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová