Slováci v Grenobli neuspeli, Francúzom podľahli po nájazdoch

Slováci otočili z 0:3 na 4:3, ale s Američanmi prehrali
Zákrok slovenského brankára Júliusa Hudáčka počas zápasu B-skupiny na svetovom šampionáte v Česku. Ostrava, 12. máj 2015. Foto: SITA/AP

GRENOBLE 24. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenská mužská hokejová reprezentácia prehrala s domácim výberom Francúzska 2:3 po samostatných nájazdoch v nedeľňajšom prípravnom zápase v Grenobli v rámci seriálu Euro Hockey Challenge.

Stretnutie sa v riadnom hracom čase aj po predĺžení skončilo 2:2. Autorom víťazného nájazdu v piatej sérii bol francúzsky útočník Charles Bertrand.

Zverenci trénera Zdena Cígera viedli od 11. min gólom Petra Cehlárika, ktorý šikovne zakončil z bekhendu v presilovej hre. Francúzi v závere prvej tretiny dosiahli gól, ale arbitri ho neuznali pre posunutú bránku aj postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku.

Už regulárny vyrovnávajúci gól strelil v 26. min Sascha Treille, ktorý predviedol pekný bekhendový blafák z nájazdu. Na konci druhej tretiny hrali Francúzi už po druhý raz v zápase presilovku o dvoch hráčov, ale strelecky sa nepresadili. Ďalšiu početnú výhodu už však domáci premenili na vedúci gól, v 49. min ho so šťastím strelil Teddy Da Costa.

Slovenskí hráči v závere tretej tretiny zvýšili aktivitu a odmenou bol vyrovnávajúci gól v podaní Marka Daňa v 58. min. V samom závere mal šancu Martin Réway, ale skóre sa už nemenilo. V predĺžení s formátom štyroch proti štyrom mali puk častejšie na hokejkách Francúzi a v záverečnej minúte po vylúčení Réwaya mali dokonca výhodu o jednému muža v poli, ale gól už nepadol.

Domáci sa napokon dočkali víťazstva v nájazdoch. Na úvodný gól Desrosiersa ešte odpovedal Daňo, ale zásah Bertranda v piatej sérii už bol víťazný.

Nedeľňajší zápas v Grenobli bol už šiestym pre slovenský tím v príprave pred majstrovstvami sveta v Rusku (6.- 22. 5.). Doterajšia bilancia zahŕňa dve prehry s Fínmi (1:6, 2:3), dve prehry s Rusmi (0:6, 1:2 po sam. nájazdoch) a napokon víťazstvo (4:1) a prehru s Francúzmi (2:3 po sam. nájazdoch). Prípravné obdobie pred MS 2016 zakončia slovenskí hokejisti dvoma domácimi súbojmi s Dánmi v Skalici (28. 4) a Bratislave (30. 4.).

Euro Hockey Challenge – nedeľa:
Francúzsko – Slovensko 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 26. S. Treille (Raux, Y. Treille), 49. T. Da Costa (S. Treille), rozhodujúci nájazd Bertrand – 11. Cehlárik (Viedenský, Jaroš), 58. Daňo (Cehlárik)

Vylúčení: 3:7 na 2 min, navyše Daňo (SR) osobný trest na 10 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Garbay, G. Barcelo – Margry, J. Barcelo, 3100 divákov

Nájazdy: Desrosiers – gól, Daňo – gól, Fleury – nedal, Hrnka – nedal, Ritz -nedal, Sersen – nedal, Daňo – nedal, Bozon – nedal, Cehlárik – nedal, Bertrand – gól

Francúzsko: Quemener – Hecquefeuille, Moisand, Manavian, Dieudé-Fauvel, Janil, Beron, Faure – Meunier, Y. Treille, Perret – D. Fleury, T. Da Costa, S. Treille – Desrosiers, Bozon, Bertrand – Claireaux, Ritz, Lamperier – Berthon, Raux,

Slovensko: Konrád – Meszároš, Sersen, Jaroš, Sekera, Graňák, Švarný, O. Kotvan, L. Kozák – Lušňák, Réway, L. Hudáček – Cehlárik, Viedenský, Daňo – T. Hrnka, T. Marcinko, M. Bartánus – Michal Hlinka, A. Štastný, Skalický

Hlasy (zdroj: SZĽH):

Zdeno Cíger (tréner SR): „V prvej tretine nám chýbala efektivita, mali sme v nej veľké šance. V druhej tretine sme prestali hrať, boli sme nedisciplinovaní a súperovi sme dovolili vrátiť sa do zápasu. Niektorí hráči asi nechápu, že majú bojovať o miesto v reprezentácii. S týmto zápasom som veľmi nespokojný.“

Andrej Sekera (obranca SR): „Prvý zápas vo Francúzsku sme hrali dobre. V druhom sme ešte pokračovali v dobrej hre v prvej tretine, ale potom v druhej a tretine akoby prišlo na ľad iné mužstvo. Chalani si začali robiť, čo chceli. Tak to aj vyzeralo počas zvyšku zápasu. Prestali sme dodržiavať systém, začali sme ´lietať´ po ľade, akoby chcel každý dať gól a Francúzi to využili. Oni sú dobrí korčuliari a majú solídnu presilovku. Vedia aj podržať puk. Ak chceme my pomýšľať na víťazstvá, musí sa naša hra odvíjať od dobrej obrany.“

Peter Cehlárik (útočník SR, autor gólu): „Začiatok stretnutia bol celkom dobrý, potom sme prestali hrať, čo sme si povedali. Neboli sme na pozíciách, kde sme mali byť. Križovali sme sa, ´lietali´, a to nás stálo zápas. Musíme sa vrátiť k tomu, čo sme hrali v prvom zápase proti Francúzom.“