Slováci na Rely Dakar splnili svoje vopred stanovené ciele, Svitko sa umiestnil v Top 10

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štefan Svitko
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 19. januára, 16:07

Slovenský motocyklista Štefan Svitko na tohtoročnej Rely Dakar v Saudskej Arábii splnil cieľ, s ktorým na prestížne podujatie cestoval. Jeho hlavnou métou bolo skončiť v Top 10 celkového poradia, preto je konečná deviata naplnením ambícií skúseného Žaškovčana.

Splnenie stanoveného cieľa

Veľmi kvalitný výsledok dosiahol aj štvorkolkár Juraj Varga, ktorý sa dostal v celkovej klasifikácii na pódium a skončil tretí. V ostatných dňoch bolo hlavnou úlohou Svitka šetriť materiál a udržať sa v elitnej desiatke, čo splnil aj v piatkovej záverečnej 12. etape.

Jazdci v nej absolvovali 328 km, z nich bolo 175 km meraných úsekov. Slovák obsadil 13. priečku s mankom necelých šiestich minút na víťazného Argentínčana Kevina Benavidesa.

V celkovej klasifikácii sa na čele udržal Američan Ricky Brabec, ktorý počas celej Rely Dakar dosiahol o 10 minút a 53 sekúnd lepší čas ako Ross Branch z Botswany, tretí skončil Francúz Adrien van Beveren so stratou 12 minút a 25 sekúnd.

Brabec v minulosti vyhral Rely Dakar aj v roku 2020. Štefana Svitka klasifikovali na deviatej priečke s odstupom necelých dvoch hodín (+1:56:28 h). Na ôsmeho Austrálčana Daniela Sandersa stratil cez 40 minút a pred desiatym Čechom Martinom Michekom mal náskok cez 50 minút.

Zdolal francúzskeho súpera

V súťaži štvorkolkárov v piatok triumfoval Francúz Alexandre Giroud o 15 sekúnd pred Argentínčanom Manuelom Andújarom, ten však v celkovom poradí zdolal francúzskeho súpera o necelých osem minút. Andújar si pripísal druhý celkový triumf, v minulosti na tomto podujatí zvíťazil aj v roku 2021.

Slovenský jazdec Juraj Varga v 12. etape skončil tretí so stratou cez 18 minút a rovnakú priečku obsadil aj v konečnom poradí (+4:03:25 h). Podarilo sa mu vylepšiť vlaňajšie umiestnenie, v januári 2023 bol na Rely Dakar ako debutant štvrtý.

Dakar je úspešne za nami

„Dakar je úspešne za nami a ja som neskutočne šťastný, že sa mi podarilo dojazdiť na pódiu. Toto umiestnenie bolo mojim veľkým snom. Sú za tým roky roboty, ktoré boli fakt ťažké. Som rád, že som dokázal ukázať všetkým, že aj na tom našom malom Slovensku vieme dobre zabojovať a vybojovať dakarské pódium. Nie je to iba moja zásluha, ale aj celého tímu a ľudí okolo mňa. Všetko fungovalo perfektne a nebyť mojich mechanikov, tak tu nie som. Ja cez deň jazdím a oni v noci dávajú dohromady Raptora, aby som ja zase mohol dosahovať dobré výkony,“ uviedol Varga.

Doplnil: „Tento Dakar bol naozaj veľmi ťažký a ja im za ich robotu veľmi pekne ďakujem. Všetci sme do toho dali maximum a vyšlo to super. Samozrejme poďakovať musím aj mojej rodine, ktorá to so mnou nemá jednoduché. Strašne sa z toho všetkého teším, bolo to super a tretie miesto ma fakt potešilo.“

Pretekár prišiel o celkovú druhú priečku

Celkový triumf v súťaži automobilov si s prehľadom ustrážil Španiel Carlos Sainz, ktorý počas celého podujatia nazbieral na druhého Belgičana Guillauma de Meviusa viac ako 80 minút. Tretí skončil Francúz Sébastien Loeb, ktorý sa stal víťazom piatkovej etapy pred De Meviusom.

Francúzsky pretekár prišiel o celkovú druhú priečku iba deň pred koncom podujatia, o lepšiu pozíciu ho obrali štvrtkové technické problémy. Španiel si na Rely Dakar pripísal štvrtý celkový triumf po rokoch 2010, 2018 a 2020, v roku 2008 ovládol aj náhradné podujatie – Stredoeurópsku rely v Maďarsku a Rumunsku.

Súťaž kamionistov

Súťaž kamionistov ovládli české posádky. Premiérovo v kariére zvíťazil Martin Macík s Františkom Tomáškom a Davidom Švandom o takmer dve hodiny pred Alešom Lopraisom s Jaroslavom Valtrom mladším a Jiřím Strossom.

Viac ako štyri hodiny za víťazmi zaostala posádka Holanďana Mitchela van den Brinka. Piatkovú etapu vyhral Loprais. Konečnú 14. priečku v tejto súťaži obsadil Čech Michal Valtr, súčasťou jeho posádky bol ako kopilot Jaroslav Miškolci.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adrien van BeverenAlexandre GiroudCarlos SainzJuraj VargaKevin BenavidesManuel AndújarMartin MichekRicky BrabecRoss BranchSébastien LoebŠtefan Svitko