Slováci majú rekordný záujem o expresné vydanie pasu, povzbudilo ich uvoľnenie opatrení pri cestovaní

Cestovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 17. júna 15:03

Začiatkom júna padol šesťročný rekord v počte žiadostí o expresné vydanie pasu do dvoch dní. Ako ďalej informuje ministerstvo vnútra, ku dňu 9. júna evidovali 750 žiadostí podaných expresnou formou.

Kým v apríli bol celkový počet žiadostí o cestovný pas 17 061, v máji podľa rezortu už vyskočil na 39 927 a k polovici júna už evidujú 28 542 žiadostí.

Doklad vybavovali hlavne deťom

„K zvýšenému záujmu o vydanie nových cestovných dokladov prispelo aj postupné uvoľnenie opatrení na hraniciach s možnosťou vycestovať do zahraničia,“ konštatuje rezort na sociálnej sieti. V posledných mesiacoch podľa ministerstva najčastejšie vybavovali nový doklad rodičia svojim deťom.

„Pri ceste do zahraničia musí mať totiž každý občan svoj vlastný cestovný doklad vrátane detí a pri deťoch je platnosť pasov kratšia v porovnaní s dospelými. U detí do šesť rokov platí pas dva roky a u detí do 16 rokov je platnosť obmedzená na päť rokov,“ uvádza rezort.

Cestovať sa dá aj na občiansky

Zároveň pripomína, že občania môžu cestovať do štátov Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín aj na občiansky preukaz. „Treba si však skontrolovať platnosť, kým u nás vám stále v dôsledku pandémie uznajú aj občiansky preukaz po dobe platnosti, v zahraničí s takýmto dokladom nepochodíte,“ zdôrazňuje ministerstvo.

Rezort doplnil, že pandémia, prijaté opatrenia a s tým spojené obmedzené cestovanie sa podpísali minulý rok o viac ako stopercentný prepad záujmu o vybavenie nového pasu. „V rokoch 2017 až 2019 počty žiadostí každý rok výrazne presahovali 400 000. Minulý rok požiadalo o pas len 192 314 ľudí,“ dodalo ministerstvo vnútra.

Najväčší nápor je v klientskych centrách

O cestovný doklad, ako aj o občiansky preukaz, možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov. Pre agentúru SITA to v súvislosti so zvýšeným náporom ľudí na oddeleniach dokladov uviedol tlačový odbor rezortu vnútra. Najväčší nápor je podľa ministerstva vo veľkých klientskych centrách v krajských mestách, najmä v Bratislave.

„Preto opakovane odporúčame žiadateľom, aby využívali aj služby ďalších pracovísk – napríklad v Bratislave, okrem pracoviska na Tomášikovej ulici, máme ďalšie tri oddelenia dokladov,“ zdôraznil rezort. Čakacie doby pri vydávaní dokladov sa podľa ministerstva postupne predlžujú, na niektorých frekventovanejších pracoviskách sa čaká asi 15 minút. „Uprednostnení sú samozrejme žiadatelia, ktorí si dopredu zarezervovali termín,“ uviedlo ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR