Slota prišiel na súd s barlou. Nechápe vyhrážkam, že živý z basy nevyjde (foto)

Ján Slota
Obvinený bývalý predseda Slovenskej národnej strany (SNS) a exprimátor Žiliny Ján Slota pred začatím pojednávania o účastníctve na zločine prijímania úplatku formou pomoci na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 7. jún 2023. Foto: SITA/ Milan Šoka
  • aktualizované 7. júna, 15:26

Na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sa v stredu začal súdny proces s bývalým predsedom Slovenskej národnej strany (SNS) a exprimátorom Žiliny Jánom Slotom. Na súd prišiel so zranenou nohou a barlou. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry prečítal obžalobu, v ktorej ho viní z účastníctva na zločine prijímania úplatku formou pomoci.

Prijímanie úplatku

Podľa obžaloby mal prijať v dvoch skutkoch úplatky pre bývalého sudcu Krajského súdu v Žiline Pavla P., raz vo výške 5 000 eur a druhýkrát 10-tisíc eur, z ktorých si mal polovicu nechať. Obžalovaný Slota odmietol uzavretie dohody a uviedol, že je nevinný.

Podľa jedného z dvoch obhajcov je obžaloba účelová a nedôvodná. „Je postavená na nezákonne získaných dôkazoch a aj ostatné dôkazy, o ktoré sa prokurátor opiera, nemožno považovať za také, ktoré by usvedčovali obžalovaného. Vo vzťahu účelovosti uvádzame, že celé trestné konanie možno považovať za zástupný prostriedok smerujúci k tomu, aby poskytol orgánom činným v trestnom konaní informácie a udania smerujúce voči iných osobám, a to hlavne k súčasným a bývalým verejným osobám,“ uviedol obhajca.

Nátlak počas vyšetrovania?

Slota tvrdí, že počas vyšetrovania na neho robili nátlak, aby sa priznal, „lebo v opačnom prípade z basy už živý nevyjde“.

Na takéto jednanie som otvorene a tvrdo reagoval s tým, že nechápem čo sú to za spôsoby vyšetrovania. Od nikoho som nezobral peniaze a nikomu som ich neodovzdal,“ konštatoval obžalovaný, podľa ktorého ide o politickú likvidáciu 70-ročného človeka.

Obžalovaný na otázky odmietol odpovedať, preto prokurátor navrhol prečítať zápisnice z prípravného konania. Sudca tomuto nevyhovel, lebo obžalovaný bol prítomný a vypovedal, pričom v jeho výpovedi neboli žiadne rozpory.

Slota opustil súdnu sieň

Slota následne požiadal, aby sa hlavné pojednávanie v stredu aj vo štvrtok konalo v jeho neprítomnosti, lebo má bolesti a necíti sa dobre.

Na otázku sudcu dodal, že nechce byť prítomný ani na ďalších pojednávaniach až do skončenia. Sudca obžalovanému vyhovel a Slota opustil súdnu sieň. Pred sudcu sa postavil prvý svedok Vladimír Machaj, pričom sudca zakázal informovať o jeho výpovedi až do momentu, kým nebude vypočutý aj ďalší svedok.

Odsúdený pre dopravnú nehodu

Svedok Machaj popísal ako bol v roku 2010 Okresným súdom v Liptovskom Mikuláši (OS LM) odsúdený pre dopravnú nehodu, pri ktorej boli poškodené štyri osoby a jedna z nich bola usmrtená. Pre odvolacie konanie na Krajskom súde v Žiline (KS ZA) sa mal kontaktovať s podnikateľom Romanom Kudláčkom, ktorý sa poznal s obžalovaným Jánom Slotom a prisľúbil intervenciu.

S odstupom času dostal informáciu, že bude treba 5 000 eur, ktoré aj odovzdal Kudláčkovi, ale nevedel ako budú použité, predpokladal, že ich odovzdá Jánovi Slotovi a následne sudcovi Pavlovi P. Odvolaniu bolo nakoniec vyhovené a vrátilo sa to na OS LM.

V tejto istej veci mal intervenovať svedok aj pri treťom odvolaní o viac ako osem rokov, kedy sa k tomu stretli s Jánom Slotom a Kudláčkom pri Žiline. Následne mal Kudláček vyžiadať 10-tisíc eur, o ktorých svedok nevedel ako budú použité, ale dal mu ich v obálke.

Odvolaniu bolo na KS ZA opäť vyhovené a následne na OS LM bol Machaj podmienečne odsúdený. V oboch prípadoch intervenovali podľa svedka preto, lebo vedeli o vzťahu sudcu Pavla P. a obžalovaného Jána Slotu.

Kudláček odmietol vypovedať

Druhý svedok Roman Kudláček odmietol vypovedať aj odpovedať na otázky, preto bola čítaná jeho výpoveď z prípravného konania. „Pán Machaj prišiel za mnou, že sa chce stretnúť s Jánom S. ohľadom nehody,“ začala svedkova výpoveď s tým, že na dohodnutom stretnutí za prítomnosti Machaja sa Ján Slota vyjadril, že pozná sudcu Pavla P. a vie to vybaviť, aby na to dal zálohu 5 000 eur, ktoré mu odovzdal.

Rovnako aj v roku 2018 na jar sa stretli, kde Ján Slota povedal, že nech dá 10-tisíc eur, za ktoré to sudca Pavol P. vybaví. Kudláček mal bývalého politika zo straníckych mítingov v Liptovskom Mikuláši. O všetkom mali medzi sebou komunikovať priamo Ján Slota a Machaj. Obidvaja svedkovia Machaj aj Kudláček boli vylúčení na samostatné konanie.

Hlavné pojednávanie bude popoludní pokračovať čítaním listinných dôkazov a na štvrtkové pojednávanie 8. júna je predvolaný ako svedok bývalý sudca Krajského súdu Žilina Pavol P..

Najvyšší súd SR ešte koncom marca 2022 rozhodol, že obvinený bývalý politik bude stíhaný na slobode, avšak bude monitorovaný zariadením na určenie polohy. Pre hrozbu pokračovania v trestnej činnosti nariadil súd aj dohľad probačného a mediačného úradníka. Slotovi kladú orgány činné v trestnom konaní za vinu prijatie úplatku v roku 2018 pre sudcu Krajského súdu v Žiline Pavla P. a jeho následné odovzdanie vo výške 5-tisíc eur s cieľom ovplyvnenia rozhodnutia trestnej veci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Slota
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná stranaŠpecializovaný trestný súd SR