Sloboda médií je podľa Korčoka zárukou aj našej slobody, novinári v prvej línii sú dôležití pri podávaní správ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš

Sloboda médií je zárukou aj našej slobody. Vyhlásil to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače. Informoval o tom Komunikačný odbor rezortu diplomacie v tlačovej správe.

Kľúčová úloha pri podávaní správ

„Uvedomujem si, že sloboda médií je zárukou aj našej slobody a nevyhnutnou súčasťou každej demokratickej spoločnosti. Práve preto Slovensko podporuje nezávislé médiá vo svete a spoločne s našimi zahraničnými partnermi presadzujeme konkrétne kroky na ochranu ich slobody a nezávislosti,“ uviedol Korčok.

Novinári v prvej línii zohrávajú podľa rezortu kľúčovú úlohu pri podávaní správ a dokumentovaní dopadov konfliktov, ako aj pri porušovaní ľudských práv. V súčasnom svete dezinformácií a hoaxov naberá úloha slobodnej tlače a nezávislých kritických médií na dôležitosti. Médiá tak odhaľujú nespravodlivosť a poukazujú na dôležité problémy.

Trvalá spomienka na novinárov

„Nezabúdajme preto, že mnohí novinári, najmä novinárky, čelia zastrašovaniu, obťažovaniu či dokonca zatýkaniu a v najkrajnejšom prípade sa ich život končí tragicky. Pre rezort diplomacie je tento deň trvalou spomienkou na všetkých, ktorých životný a profesný príbeh skončil predčasne, v dôsledku odhaľovania pravdy,“ dodáva rezort.

Slovensko sa zasadzuje o bezpečnosť novinárov aj v rámci medzinárodných organizácií, ako Rada Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva, Rada Európy, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Korčok
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SROrganizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)Organizácia Spojených národov (OSN)