SLeK žiada premiérku o zmeny v zákone o liekoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iveta Radičová
Iveta Radičová Foto: AP Photo/Matej Leskovsek

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Slovenská lekárnická komora (SLeK) víta postoj predsedníčky vlády Ivety Radičovej voči obchodným záujmom farmaceutických firiem pri diskusii o návrhu nového zákona o liekoch. „Veríme, že rovnako razantný postoj premiérka prejaví aj proti záujmom ďalších veľkých firiem, ktoré majú ambíciu ekonomicky ovládnuť slovenské lekárenstvo a obmedziť postavenie farmaceuta vo verejných lekárňach,“ uvádza sa v stanovisku lekárnickej komory.

Podľa nej nemožno priamo povedať, ktoré konkrétne ustanovenia nového zákona o liekoch sú výsledkom priameho lobingu, ale keby to tak bolo, nevyzeralo by to údajne inak. Ustanovenie odborného zástupcu bez správneho konania a zmeny povolenia, legalizácia obchádzania zákona v podobe kartelizácie verejných lekární, vernostné systémy, reálne zníženie vplyvu kategorizačnej komisie na konečnú cenotvorbu, či absencia špecializačného štúdia farmaceutov sú podľa komory najvážnejšie ustanovenia zákona, ktoré podľa nej znižujú odbornosť a vyhovujú úzkej skupine obchodných subjektov prevádzkujúcich verejné lekárne.

Ako ďalej upozorňuje, predsedníčka vlády po schválení návrhu zákona vo vláde okrem iného uviedla, že jeho cieľom je zákaz lobingu pri liekoch, presadzovania vlastných firiem, firemných záujmov či dosadzovania predražených liekov. „Nový zákon o liekoch v podobe, v akej bol schválený vo vláde, však tieto ciele nenapĺňa,“ tvrdí lekárenská komora. Ak vstúpia do platnosti jeho vyššie uvedené ustanovenia, zásadným spôsobom sa podľa nej zmenia pomery v lekárenstve, ktoré negatívne ovplyvnia prácu a odborný profil lekárnikov.

Údajne povedú k tomu, že vo väčšine lekární bude o všetkých procesoch rozhodovať laik. Percento lekární prevádzkovaných profesionálom – farmaceutom sa podľa komory bude znižovať, lekárnikov dajú na úroveň predavačov a mladí farmaceuti budú študovať a pracovať na Slovensku bez perspektívy samostatného výkonu svojho povolania. „Kľúčovou témou v lekárni bude marketingová stimulácia dopytu a hlavným ukazovateľom kvality lekárne bude jej zisk. Ohrozená bude bezpečnosť pacienta a aj dostupnosť liekov,“ konštatuje komora.

Vláda schválila nový zákon o liekoch 8. júna

Ten okrem iného zavádza pre lekárov povinnosť predpisovať lieky názvom liečiva. Zároveň im však ostane možnosť uviesť na recept aj názov konkrétneho lieku.
Lekáreň
Foto: SITA/Jozef Jakubčo Foto: FreeImages.com

Lekárnik pritom bude mať povinnosť vydať pacientovi najlacnejší liek, pacient však bude mať možnosť vybrať si iný liek, ako mu lekárnik ponúkne. O tom, aký liek napokon pacient dostane, sa lekár dozvie minimálne v mesačných intervaloch od zdravotnej poisťovne.

Návrh zákona obsahuje aj ďalšie zmeny. Okrem iného mení doterajšie ustanovenia o poskytovaní lekárenskej starostlivosti. „V súlade so základnými princípmi jednotného trhu sa liberalizuje podnikanie v tejto oblasti,“ uvádza rezort zdravotníctva. Z existujúceho zákona sa vypúšťa ustanovenie, podľa ktorého bolo možné držiteľovi povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni vydať povolenie iba na jednu lekáreň a jednu pobočku.

Ministerstvo zdravotníctva v zákone taktiež zakazuje výrobcom financovať, sponzorovať alebo inak nepriamo podporovať podujatie lekárovi, lekárnikovi alebo inému zdravotníckemu pracovníkovi, s výnimkou podujatí určených výhradne na odborné a vedecké účely alebo ďalšie vzdelávanie. Upravuje taktiež zákaz návštev zástupcov farmaceutických spoločností počas ordinačných hodín v ambulanciách lekárov ako aj príjem a darovanie akýchkoľvek peňažných darov alebo vecných výhod pre lekárov od uvedených firiem.

Pomocou zákona sa ustanovujú aj osobitné podmienky internetového výdaja liekov a zdravotníckych pomôcok a taktiež sa upravujú pravidlá a podmienky pre dobrovoľné poskytovanie zliav a výhod pacientom. Uplatňovaním alebo propagáciou vernostného systému totiž nesmie byť poverený odborný zástupca lekárne. Poskytovanie zliav by malo byť dobrovoľné a v prípade, ak sa lekáreň rozhodne poskytovať zľavy pacientom, tak 50 % z výšky poskytnutej zľavy, ktorú poskytla pacientovi musí poskytnúť aj zdravotnej poisťovni.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta Radičová
Firmy a inštitúcie SLeK Slovenská Lekárnická Komora