SLeK: Zákon o liekoch ohrozuje bezpečnosť pacienta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky,  lekáreň
Foto: Ilustračné foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Slovenská lekárnická komora (SLeK) vníma schválenie nového zákona o liekoch vo vláde ako cielený krok vedúci k likvidácii tradičného slobodného povolania lekárnik na Slovensku. Návrh zákona totiž podľa komory viacerými svojimi ustanoveniami kladie slovenských lekárnikov na úroveň obyčajných predavačov. „Okrem toho zákon ohrozuje aj kvalitu lekárenskej starostlivosti a bezpečnosť pacienta,“ uvádza sa ďalej v stanovisku lekárnickej komory.

Ohrozenie bezpečnosti pacienta predstavujú podľa komory najmä neštandardné podmienky pre poskytovanie lekárenskej starostlivosti, ktoré zákon o liekoch definuje. „Ide napríklad o jedno povolenie pre viac lekární prevádzkovaných jednou osobou, či možnosť zmeny odborného zástupcu bez správneho konania. Ministerstvo zdravotníctva vôbec neuviedlo dôvody, pre ktoré majú byť podmienky regulácie povolania farmaceuta úplne iné ako podmienky výkonu ostatných zdravotníckych povolaní,“ poukazuje komora.

SLeK taktiež odmieta opätovnú snahu o legalizáciu tzv. vernostných systémov. Občanovi totiž podľa lekárnickej komory vernostné systémy neprinášajú žiadnu výhodu, slúžia len a len vybraným súkromným subjektom na ovládnutie trhu. „Zákon o liekoch predstavuje hazard so zdravím občanov. Prináša také legislatívne nastavenie, ktoré zvýhodní niekoľko subjektov vedených laikmi, čo v strednodobom horizonte povedie k monopolizácii trhu a takisto aj k zníženiu vplyvu regulátora. Výsledkom bude nielen zníženie kvality, ale aj zníženie teritoriálnej dostupnosti lekárenskej starostlivosti,“ uzatvára komora svoje stanovisko.

Vláda schválila nový zákon o liekoch 8. júna

Ten okrem iného zavádza pre lekárov povinnosť predpisovať lieky názvom liečiva. Zároveň im však ostane možnosť uviesť na recept aj názov konkrétneho lieku. Lekárnik pritom bude mať povinnosť vydať pacientovi najlacnejší liek, pacient však bude mať možnosť vybrať si iný liek, ako mu lekárnik ponúkne. O tom, aký liek napokon pacient dostane, sa lekár dozvie minimálne v mesačných intervaloch od zdravotnej poisťovne.

Návrh zákona obsahuje aj ďalšie zmeny

Okrem iného mení doterajšie ustanovenia o poskytovaní lekárenskej starostlivosti. „V súlade so základnými princípmi jednotného trhu sa liberalizuje podnikanie v tejto oblasti,“ uvádza rezort zdravotníctva.
Lekáreň
Foto: SITA/Jozef Jakubčo Foto: FreeImages.com

Z existujúceho zákona sa vypúšťa ustanovenie, podľa ktorého bolo možné držiteľovi povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni vydať povolenie iba na jednu lekáreň a jednu pobočku.

Ministerstvo zdravotníctva v zákone taktiež zakazuje výrobcom financovať, sponzorovať alebo inak nepriamo podporovať podujatie lekárovi, lekárnikovi alebo inému zdravotníckemu pracovníkovi, s výnimkou podujatí určených výhradne na odborné a vedecké účely alebo ďalšie vzdelávanie. Upravuje taktiež zákaz návštev zástupcov farmaceutických spoločností počas ordinačných hodín v ambulanciách lekárov ako aj príjem a darovanie akýchkoľvek peňažných darov alebo vecných výhod pre lekárov od uvedených firiem.

Pomocou zákona sa ustanovujú aj osobitné podmienky internetového výdaja liekov a zdravotníckych pomôcok a taktiež sa upravujú pravidlá a podmienky pre dobrovoľné poskytovanie zliav a výhod pacientom. Uplatňovaním alebo propagáciou vernostného systému totiž nesmie byť poverený odborný zástupca lekárne. Poskytovanie zliav by malo byť dobrovoľné a v prípade, ak sa lekáreň rozhodne poskytovať zľavy pacientom, tak 50 % z výšky poskytnutej zľavy, ktorú poskytla pacientovi musí poskytnúť aj zdravotnej poisťovni.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SLeK Slovenská Lekárnická Komora