Slafkovský na ME kvôli penalizácii skončil tesne za pódiom, triumf si vyjazdil Brit Ryan Westley

Alexander Slafkovský
Alexander Slafkovský. Foto: archívne, facebook.com/Alexander Slafkovsky
  • aktualizované 3. júna 14:48

PRAHA 3. júna (WebNoviny.sk) – Slovenský reprezentant a obhajca prvenstva Alexander Slafkovský obsadil štvrté miesto vo finále singlkanoistov na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v Prahe. Na trati v Troji dostal dvojsekundovú penalizáciu, ktorá ho stála medailu. Menej skúsený Marko Mirgorodský skončil siedmy časom. Zlato si vybojoval Ryan Westley z Veľkej Británie. Michal Martikán sa nedostal do finále, nevyšlo mu predpoludňajšie semifinále, v ktorom skončil dvadsiaty.

Alexander Slafkovský až do posledných okamihov bojoval o obhajobu titulu. „Začiatok bol dobrý, rovnako aj pocity. Išlo sa mi fajn, od polovice som cítil aj podporu divákov. Začal som tomu ešte viac prikladať, pretože som vedel, že už ide záver. Napokon som to stratil na poslednej protiprúdnej bránke, kde som sa jemne dotkol. Mrzí ma to za všetkých. Finále sa však počíta. Dnešné preteky boli veľmi vyrovnané a detaily rozhodovali. Dve sekundy sú veľa, v tak vyrovnanom finále sa to nedá stiahnuť,“ povedal Slafkovský.

Marka Mirgorodského stál lepšie umiestnenie dotyk na sedemnástej bránke. „Finálová jazda bola celkom fajn. Išlo sa mi dobre a vrch mi vyšiel, no prišla sedemnástka, kde som ťukol a stratil aj čas, lebo som sa snažil dotyku vyhnúť. Okrem toho som šiel celom fajn. Na jednej strane som spokojný, no čiastočne aj sklamaný, lebo som mohol ísť aj lepšie. Bolo to moje prvé seniorské finále, tak som spokojný,“ poznamenal mladík.

Medzi desiatkou najlepších kajakárok v K1Ž nemalo Slovensko zastúpenie, Eliška Mintálová neprešla bránami semifinále. V popoludňajšom finále bola najrýchlejšia Nemka Ricarda Funková.

Kontinentálny šampionát v Prahe vyvrcholí súťažami hliadok kanoistov a kajakárok od 15.20 h. Slovensko na ňom zatiaľ nezískalo ani jednu medailu, najlepšími umiestneniami sú štvrté priečky kanoistov Alexandra Slafkovského a Moniky Škáchovej.

Majstrovstvá Európy vo vodnom slalome 2018

• Praha (ČR) – nedeľa

C1 – semifinále (prvých 10 do finále): 1. David Florence (V. Brit.) 98,14 (0), 2. Tomáš Rak (ČR) 98,15 (0), 3. Alexander Slafkovský (SR) 98,39 (2), 4. Marko Mirgorodský (SR) 98,86 (0) – postúpili do finále, .. 20. Michal Martikán (SR) 110,93 (4) – nepostúpil do finále
finále: 1. Ryan Westley (V. Brit.) 95,48 s (0), 2. Adam Burgess (V. Brit.) 97,05 (0), 3. Tomáš Rak (ČR) 97,59 (0), 4. Alexander Slafkovský (SR) 98,35 (2), … 7. Marko Mirgorodský (SR) 100,72 (2)

K1Ž – semifinále (prvých 10 do finále): 1. Corinna Kuhnleová (Rak.) 103,56 s (2), 2. Kateřina Kudějová (ČR) 105,82 (0), 3. Ricarda Funková (Nem.) 106,70 (2), … 20. Eliška Mintálová (SR) 162,82 (54) – nepostúpila do finále
finále: 1. Ricarda Funková (Nem.) 100,96 (0), 2. Corinna Kuhnleová (Rak.) 102,32 (0), 3. Fiona Pennieová (V. Brit.) 102,91 (0)

Viac k osobe Alexander SlafkovskýEliška MintálováMarko MirgorodskýMichal Martikán