Slabšou stránkou Slovenska je podľa prieskumu schopnosť motivovať talenty či postoj k migrantom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
študenti, aula, vysoká škola
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer.

BRATISLAVA 3. marca (WebNoviny.sk) – Slabšou stránkou Slovenska je schopnosť lákať a motivovať talenty. Vyplýva to z každoročného prieskumu s názvom Globálny index konkurencieschopnosti talentov, ktorý robí pravidelne svetový líder v oblasti ľudských zdrojov The Adecco Group spolu s ďalšími partnermi.

V medzinárodnom rebríčku krajín podľa schopnosti zužitkovať talenty sa Slovensko umiestnilo na 40. priečke zo 119 hodnotených štátov. Len na porovnanie, v roku 2016 sme sa umiestnili na 27. a vlani na 37. pozícii. Ako sa píše na vedecko-popularizačnom portáli Veda na dosah, miesto na čele rebríčka obhájili Švajčiari, za ktorými sa umiestnil Singapur a na tretej priečke Spojené štáty americké.

V prvej 25-ke figuruje až 16 európskych krajín. Zo susedných štátov nás predbehlo Rakúsko, Česko a Poľsko. Na druhej strane sa Slovensko umiestnilo lepšie než viaceré krajiny porovnateľné veľkosťou či ekonomickou výkonnosťou ako Maďarsko, Grécko, Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko či Rumunsko. Hodnotenie podrobne mapuje silné i slabšie stránky štátov v schopnosti využívať svoj ľudský potenciál. Prednosťou Slovenska sú relatívne dobré výsledky v oblasti profesijných a technických zručností. Slabšou stránkou je schopnosť lákať a motivovať talenty, umožniť ich rast. Slovensko tiež podľa hodnotenia dosahuje prijateľnú mieru rovnosti pohlaví, avšak má čo zlepšiť v tolerancii voči menšinám a migrantom.

Talent je podľa tvorcov rebríčka najsilnejším zdrojom, ktorý poháňa konkurencieschopnosť a posilňuje úroveň krajiny, mesta či organizácie. Talentová rozmanitosť je stále značne nevyužitý zdroj pre inováciu. Spoločnosť sa pomaly učí, ako ju využiť. V súčasnosti by sa malo pozerať na rozmanitosť talentov, ako na základný pilier konkurencieschopnosti v rýchlo sa rozvíjajúcom svete digitálnej ekonomiky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať