Skvelá Velez-Zuzulová bola tretia vo finále Svetového pohára

Veronika Velez Zuzulová
Veronika Velez-Zuzulová počas prvého kola sobotňajšieho slalomu v Méribeli, v ktorom zajazdila tretí najrýchlejší čas. Méribel, 21. marec 2015. Foto: SITA/AP

MÉRIBEL 21. marca (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka Veronika Velez-Zuzulová obsadila 3. miesto v sobotňajšom slalome žien v rámci finále Svetového pohára alpských lyžiarok vo francúzskom Méribeli.

Víťazkou sa stala Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá bola v súčte oboch kôl o 40 stotín sekundy rýchlejšia ako najlepšia Slovenka. Úradujúca majsterka sveta aj olympijská víťazka Shiffrinová dovŕšila víťazný hetrik v sezónnom hodnotení slalomu vo Svetovom pohári. Druhá skončila v nabitej konkurencii finále SP Švédka Frida Hansdotterová a tiež druhé miesto jej patrí aj celkovo v najtočivejšej disciplíne.

Jazdy neboli bez chýb, priznáva Velez-Zuzulová

Velez-Zuzulová sa vďaka skvelému záveru sezóny posunula v celkovom hodnotení slalomu na 6. miesto, pred finále SP bola ôsma. Tridsaťročná skúsená Slovenka po slabšej prvej polovici súťažného ročníka od januárového piateho miesta v rakúskom Flachau nabrala výbornú formu a neustále atakovala priečky na stupňoch víťazov. Na majstrovstvách sveta v Beaver Creeku skončila štvrtá, na Svetových pohároch v Maribore a Aare druhá a napokon v méribelskom finále tretia.

Jediná slovenská reprezentantka vo finále SP si utvorila výbornú východiskú pozíciu už v 1. kole, v ktorom s číslom 8 na postupne sa rozbíjajúcej trati dosiahla tretí najrýchlejší čas a za líderkou Fridou Hansdotterovou zaostala o 56 stotín. V 2. kole jej potom šiesty najrýchlejší čas stačil na 3. miesto.

„Snažila som sa dať do toho maximum. Jazdy neboli bez chýb, v spodnej časti som v oboch kolách stratila najviac času, ale lepší záver sezóny ako byť znova na pódiu som si nemohla želať. Po pretekoch mi Mikaela Shiffrinová povedala, že to bude na budúci rok so mnou pekný súboj. Veľmi si to vážim,“ povedala Veronika Velez-Zuzulová pre agentúru SITA.

Na otázku, či si trúfala po 3. mieste v prvom kole zaútočiť aj na víťazstvo, odpovedala: „Ťažko povedať, lebo päť desatín sekundy straty je dosť na dve najlepšie pretekárky. Vedela som, že Tina Mazeová predo mnou zašla veľmi dobrú jazdu a že musím dať do toho všetko, aby som ju zdolala. Na víťazstvo som teda ani nemyslela, skôr na to, aby som si postrážila pódium.“

Na čele Svetovéhp pohára je Mazeová

V polovici sezóny Svetového pohára začiatkom januára po pretekoch v Záhrebe patrila Velez-Zuzulovej v hodnotení slalomu až 25. priečka so ziskom 38 bodov. Zostávajúce štyri slalomové podujatia SP však zvládla bravúrne a napokon skončila šiesta s 303 bodmi na konte.

„Znova som sa dostala medzi najlepšie na svete a znova mám z lyžovania obrovskú radosť. Užívala som si to do samého konca. Tri pódiové umiestnenia za sebou som ešte nikdy predtým nemala. Navyše v konkurencii, ktorá je momentálne dosť silná, najlepšie dievčatá jazdia výborne a ja s nimi stíham. Potrebujem si všetko uležať v hlave, čo som dosiahla v tejto sezóne, a sústrediť sa už len na to, čo príde,“ dodala spokojná Velez-Zuzulová.

Tesne za Velez-Zuzulovou skončila v sobotu štvrtá Slovinka Tina Mazeová, ktorá sa vďaka tomu dostala na čelo celkového poradia Svetového pohára o 18 bodov pred Rakúšanku Annu Fenningerovú. Tá napriek tomu, že slalomy vôbec nejazdí, si na ten finálový trúfla, a skončila bez bodov na 23. mieste. „Som spokojná s tým, ako som zajazdila tento slalom. Boli to nervy, ale tie prežívam už posledné tri týždne. Nakoniec to vyšlo tak, že o glóbuse sa rozhodne v posledných pretekoch,“ citovali rakúske médiá Tinu Mazeovú.

Finále Svetového pohára v alpskom lyžovaní – Méribel (Fr.):

Slalom žien (1. + 2. kolo):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:34,08 min, 2. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,05, 3. Veronika Velez-Zuzulová (SR) +0,40, 4. Tina Mazeová (Slovin.) +0,47, 5. Šárka Strachová (ČR) +0,93, 6. Nastasia Noensová (Fr.) +0,97,…23. Anna Fenningerová (Rak.) +2,53.

Konečné poradie vo Svetovom pohári v hodnotení slalomu (po 9 pretekoch):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 679 bodov, 2. Frida Hansdotterová (Švéd.) 569, 3. Tina Mazeová (Slovin.) 439, 4. Šárka Strachová (ČR) 376, 5. Kathrin Zettelová (Rak.) 356, 6. Veronika Velez-Zuzulová a Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) obe 303,… 33. Petra Vlhová (SR) 34

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 31 z 32 pretekov):

1. Tina Mazeová (Slovin.) 1471, 2. Anna Fenningerová (Rak.) 1453 bodov, 3. Lindsey Vonnová (USA) 1042, 4. Mikaela Shiffrinová (USA) 1000, 5. Nicole Hospová (Rak.) 684, 6. Frida Hansdotterová (Švéd.) 650,… 24. Veronika Velez-Zuzulová 303, 81. Petra Vlhová (obe SR) 34

Prehľad umiestnení Veroniky Velez-Zuzulovej vo finále Svetového pohára v slalome (2002 – 2015):