Škrtelov gól pomohol k postupu Basaksehiru v Európskej lige, ďalej ide aj Inter so Škriniarom

Martin Škrtel
Martin Škrtel z tureckého Istanbulu Basaksehir. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 27. februára, 23:15

Futbalisti tureckého Istanbulu Basaksehir v zostave so slovenským obrancom Martinom Škrtelom postúpili do osemfinále aktuálnej edície Európskej ligy, keď vo štvrtkovej odvete šestnásťfinále zvíťazili na domácej pôde 4:1 po predĺžení nad hráčmi Sportingu Lisabon. Istanbulčania po prvom polčase viedli 2:0 zásluhou Škrtela a srbského legionára Danijela Aleksiča.

Po zmene strán síce znížil v drese hostí Luciano Vietto, ale v nadstavenom čase sa presadil Edin Višča a posunul duel do predĺženia. Bosniansky záložník bol napokon hrdinom tímu z tureckej metropoly, keď v 118. minúte premenil pokutový kop.

Porto neprešlo cez Leverkusen

Ďalší portugalský zástupca FC Porto sa rozlúčil s vyraďovacou časťou druhej najprestížnejšej európskej klubovej súťaže v najkratšom možnom čase. S nemeckým Bayerom Leverkusen prehral v odvete 1:3 a nenapravil si chuť po neúspechu na trávniku súpera.

V osemfinále sa predstaví aj Inter Miláno so slovenským stopérom Milanom Škriniarom. Pilier defenzívy „nerazzurri“ síce v dvojzápase s Ludogorcom Razgrad nedostal priestor, ale zverenci trénera Antonia Conteho nemali väčšie problémy s bulharským protivníkom. V úvodnom zápase u súpera triumfovali 2:0 a v domácej odvete hranej pre hrozbu koronavírusu bez divákov zvíťazili 2:1, keď sa gólovo presadili Cristiano Biraghi a Romelu Lukaku.

Postup si pohodlne vybojoval aj Wolfsburg, ktorý vyradil švédske Malmö. Bezpečný náskok z úvodných zápasov si postrážili švajčiarsky Bazilej a anglický Wolverhampton. Prekvapenie sa zrodilo v konfrontácii LASK Linz s AZ Alkmaar, v ktorom po remíze 1:1 vonku zvíťazil rakúsky tím doma 2:0 a prenikol do osemfinále. Medzi šestnástkou najlepších nebude chýbať ani AS Rím, ktorý si v rámci dvojzápasu poradil s KAA Gent.

Prekvapivý koniec Ajaxu

Najúspešnejší tím histórie Európskej ligy FC Sevilla takmer prekvapivo zaváhal s rumunským CFR Kluž. Po minulotýždňovej remíze 1:1 Andalúzania v domácom prostredí neboli presvedčiví a v závere druhého polčasu inkasovali po zásahu Constantina Pauna-Alexandrua. Videotechnológia však gól hostí nepotvrdila a Sevillčania po výsledku 0:0 oslavovali postup. Oveľa presvedčivejší bol pred vlastnými fanúšikmi Manchester United, ktorý rozstrieľal belgický Club Bruggy 5:0.

V Európskej lige predčasne končí semifinalista uplynulého ročníka Ligy majstrov Ajax Amsterdam, ktorý v dvojzápase nestačil na španielske Getafe.

Nepriaznivé počasie v Rakúsku

Po štvrtkových dueloch bude známych len 15 účastníkov osemfinále, pretože odvetný súboj medzi rakúskym Red Bullom Salzburg a nemeckým Eintrachtom Frankfurt sa uskutoční pre nepriaznivé počasie v náhradnom termíne. Od 21.00 h je na programe zvyšných sedem odvetných stretnutí šestnásťfinále.

Už v stredu si vybojoval postup škótsky Glasgow Rangers, ktorý vyradil portugalský Sporting Braga.

Európska liga 2019/2020

• šestnásťfinále – odvety

Istanbul Basaksehir (Tur.) – Sporting Lisabon (Portug.) 4:1 po predĺžení (3:1, 2:0) – prvý zápas 1:3, do osemfinále postúpil Istanbul Basaksehir
Góly: 31. Škrtel, 45. Aleksič, 90.+ a 118. Višča (druhý z kop. kopu) – 68. Vietto
Martin Škrtel (Basaksehir) odohral celý zápas a v 31. min. strelil gól

FC Bazilej (Švaj.) – APOEL Nikózia (Cyp.) 1:0 (1:0) – prvý zápas 3:0 – do osemfinále postúpil FC Bazilej
Gól: 38. F. Frei (z pok. kopu)

Espanyol Barcelona (Šp.) – Wolverhampton Wanderers (Angl.) 3:2 (1:1) – prvý zápas 0:4, do osemfinále postúpil Wolverhampton Wanderers
Góly: 16., 57. a 90.+ Calleri (druhý z pok. kopu) – 22. A. Traoré, 80. Doherty

FC Porto (Portug.) – Bayer Leverkusen (Nem.) 1:3 (0:1) – prvý zápas 1:2, do osemfinále postúpil Bayer Leverkusen
Góly: 66. Marega – 10. Alario, 50. Demirbay, 58. Havertz, ČK: 85. T. Soares (Porto)

KAA Gent (Belg.) – AS Rím (Tal.) 1:1 (1:1) – prvý zápas 0:1, do osemfinále postúpil AS Rím
Góly: 25. David – 29. J. Kluivert

LASK Linz (Rak.) – AZ Alkmaar 2:0 (1:0) – prvý zápas 1:1, do osemfinále postúpil LASK Linz
Góly: 44. a 50. Raguz (druhý z pok. kopu), ČK: 88. Wiesinger (Linz) po 2. ŽK

Malmö FF (Švéd.) – VfL Wolfsburg (Nem.) 0:3 (0:1) – prvý zápas 1:2, do osemfinále postúpil VfL Wolfsburg
Góly: 42. Brekalo, 66. Gerhardt, 70. Joao Victor

Benfica Lisabon (Portug.) – Šachtar Doneck (Ukr.) 3:3 (2:1) – prvý zápas 1:2, do osemfinále postúpil Šachtar Doneck
Góly: 9. Pizzi, 36. Dias, 47. R. Silva – 12. Dias (vlastný), 49. Stepanenko, 71. Alan Patrick

Inter Miláno (Tal.) – Ludogorec Razgrad (Bul.) 2:1 (2:1) – prvý zápas 2:0, do osemfinále postúpil Inter Miláno
Góly: 32. Biraghi, 45.+ R. Lukaku – 26. Oliveira-Souza

Manchester United (Angl.) – FC Bruggy (Belg.) 5:0 (3:0) – prvý zápas 1:1 – do osemfinále postúpil Manchester United
Góly: 27. Fernandes (z pok. kopu), 34. Ighalo, 41. McTominay, 82. a 90.+ Fred, ČK: 23. Deli (Bruggy)

FC Sevilla (Šp.) – CFR Kluž (Rum.) 0:0 – prvý zápas 1:1, do osemfinále postúpil FC Sevilla
ČK: 90.+ Bordeianu (Kluž) po 2. ŽK

Celtic Glasgow (Škót.) – FC Kodaň (Dán.) 1:3 (0:0) – prvý zápas 1:1, do osemfinále postúpil FC Kodaň
Góly: 82. Édouard (z pok. kopu) – 51. Santos, 85. Piel, 88. N’Doye

Ajax Amsterdam (Hol.) – Getafe CF (Šp.) 2:1 (1:1) – prvý zápas 0:2, do osemfinále postúpilo Getafe
Góly: 10. Danilo, 63. Olivera (vlastný) – 5. Jaime Mata

Arsenal Londýn (Angl.) – Olympiakos Pireus (Gréc.) 0:1 (0:0) po II. polčase, predlžuje – prvý zápas 1:0
Gól: 53. P. Cissé

Red Bull Salzburg (Rak.) – Eintracht Frankfurt (Nem.) – prvý zápas 1:4, odložili pre nepriaznivé počasie

Stredajší výsledok:
Sporting Braga (Portug.) – Glasgow Rangers (Škót.) 0:1 (0:0) – prvý zápas 2:3, do osemfinále postúpil Glasgow Rangers